Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Ankara Büyükelçiliği iletişim

Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluk işlerini Kanada Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapabilirler. 2013 tarihinden itibaren vize başvurusu yapacak olan kişiler vize başvurularını bir turizm acentesi aracılığı ile yapmaktadır. Çünkü, Kanada Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan teslim almamaktadır. Bu nedenle, konsolosluk işleri ile ilgili olanlar yalnızca Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne devredilirken, vize işlemleri genellikle bir vize danışmanlık merkezi tarafınca yapılmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği günümüzde Kanada Devleti’ni Türkiye Devleti sınırları içerisinde temsil eden en yüksek ve yetkili kurum olarak bilinmektedir. Kanada Büyükelçiliği, Kanada ülkesini Türkiye’de temsil etmektedir. Bu nedenle, iki ülke arasında gerçekleşen herhangi bir durumda Büyükelçilik devreye girmektedir. Ayrıca, Kanada Büyükelçiliği Türkiye’de yaşamını sürdüren Kanada vatandaşlarının tüm evlenme, doğum ya da ölüm gibi nüfus işlemlerini yapmaktadır. Bunların yanı sıra iki ülke arasında ticari işlemler de yine Kanada Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Kanada ülkesine gitmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik durumda bulunan diğer ülke vatandaşları vize işlemleri 2013 yılından önce Kanada Büyükelçiliği tarafından yürütülmekteydi. Fakat, 2013 Haziran ayından itibaren bu durum değiştirilerek, vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemeye başlandı.

Vize için müracaat edecek olan kişiler vize işlemlerini öncelikli olarak bir vize danışmanlık merkezine iletmek durumundadır. Daha önceleri ise vize işlemleri için gerekli olan belgeler hazırlanarak, randevu sistemi ile büyükelçilikten randevu almak yeterli olabiliyordu. Özellikle, Kanada Büyükelçiliği üzerinde biriken yükü azaltmak amacı ile vize işlemleri artık turizm acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Kanada ülkesi için vize müracaatı yapmak isteyen kişileri, Kanada Geçici Oturum Vizesi ile ilk olarak başvurularını yapmaktadır. Yani, büyükelçilik ya da Konsolosluk müracaat yapan kişilere Kanada Geçici Oturum Vize vermektedir. Kanada Büyükelçiliği Kanada Geçici Oturum vize başvurularını, 2013 yılından itibaren doğrudan teslim almaz.

Kanada Büyükelçiliği vize başvurularını yalnızca müracaat edilebilen ilgili merkezlerden alarak, vize değerlendirmesi yapar. Yani, vize işlemleri için yetki verilmiş olan merkezler aracılığı ile vize başvurularını kabul etmektedir. Kanada vize başvurularını doğru şekilde koordine eden vize danışmanlık merkezleri, Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvurularının idari takibini de yapmaktadır. Bu işlemlerin sonrasında vize değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri yalnızca konsolosluk ve büyükelçiliğin görevidir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada Ankara Büyükelçiliği vize işlemlerinde randevu ile işlemleri kabul etmektedir. Bu sebeple, vize müracaatında bulunacak kişiler mutlaka işlemlerini yaptırmadan ve büyükelçiliğe gitmeden önce randevu sistemine göre hareket etmelidir. Büyükelçilik ya da Konsolosluk işlemlerinde ilgili randevu alma numaralarını arayarak, işlemleriniz için randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Randevu alarak işlemler daha hızlı ve kısa sürede çözülmektedir. Aynı uygulamayı vize danışmanlık merkezleri için de yapabilirsiniz. En azından vize işlemlerinin daha kolay çözülebilmesi için randevu sisteminden faydalanabilirsiniz. Özellikle, Büyükelçilik ya da Konsolosluktan randevu alacaksanız iletişim numaralarını kullanmak sizin için daha avantajlı olur. Aksi halde vize müracaatlarında olduğundan fazla zaman kaybedebilirsiniz.

Kanada Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu iletişim numaralarını büyükelçiliğin web sitesi üzerinde bulabilirsiniz. Yalnızca vize işlemleri için değil ayrıca diğer vatandaşlık ya da ticari işlemler için de yine randevu sistemi ile hareket edebilirsiniz.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği vize müracaatlarında vize işlemleri için harç bedellerini sistem üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle vize müracaatı yapmak için öncelikle ilgili merkezlere online olarak vize harç bedelini yatırmanız gerekir. Kanada vizesi ücreti genel olarak iki çeşide ayrılır. Turistik bir gezi yapacaksanız turistler için belirlenen vize türüne göre harç bedelini yatırmanız gerekir.

Turistik Kanada Vizesi harç bedeli 185 Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Bu ücretler her yıl değişebilmektedir. Ayrıca, turistik Kanada vizesi yalnızca Kanada ülkesine 6 aydan daha kısa olarak gidecek kişilerin alabileceği vize türüdür. Kanada ülkesi için alınabilecek diğer bir vize çeşidi ise eğitim vizesidir. Yani, öğrenciler için verilen Kanada vizesi farklı bir ücrete tabiidir. Öğrenciler için ödenmesi gereken vize ücreti ise 235 Kanada Dolarıdır. Bu vize ücretlerine başka bir bedel dahil değildir. Yani evrak bedelleri bu vize harcına dahil edilmez.

Vize başvurusu yapmak için vize harçlarını vize türüne göre yatırmak gerekir. Harç bedelini yatırmayan kişiler vize müracaatında da bulunamazlar. Vize müracaatlarının ve vize işlemlerinin doğru şekilde yapılması için mutlaka seyahat türüne göre doğru vize türüne harç bedeli ödenmelidir. Harç bedelleri vize işlemlerinden sonra geri alınamaz ya da iptal edilemez. Yani, vize değerlendirmesinin olumsuz olması vize harç bedellerini geri almanızı sağlamaz.

Harç bedellerinin doğru işleme olanak vermesi için vize süreçlerinin de doğru şekilde yapılması gerekir. Tüm bunların yanı sıra vize harç ücretleri mutlaka Konsolosluk ya da Büyükelçiliğin belirttiği merkezlere yapılmalıdır. İşlemler genel olarak online şekilde yapılmakta ve vize süreci online olarak takip edilmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada’nın Türkiye’deki en önemli temsilcisidir. Kanada ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yürütülmesinde bizzat aracılık yapan kurumdur. Ayrıca diplomatik ilişkilerle birlikte vize işlemlerinin sonuçlanmasında en önemli karar merci olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan Kanada uyruklu vatandaşların evlilik, boşanma, miras gibi resmi işlemlerini gerçekleştirmekle sorumludur.

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada’ya ziyarete gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşan üçüncü dünya vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirmek konusunda sorumludur. Fahri konsolosluklarda gerçekleştirilen tüm işlemler için de yine karar merci olduğunu belirtmek mümkündür. Kanada ve Türkiye arasındaki ticari, siyasi ve sosyal bağların geliştirilmesinden sorumlu kurumdur.

Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada vatandaşlarına yol göstermekle yükümlüdür. Her türlü resmi işlem takibi için randevu sistemi ile birlikte hizmet vermeye devam etmektedir. Konsolosluk çalışma saatleri dikkate alınarak başvuru yapabilen vatandaşlar her an iletişime geçebilmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü dünya vatandaşları Kanada vize işlemleri için Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuru yapmaktadır. Ankara Büyükelçiliği, başvuruları bizzat kabul edebildiği gibi temsilciler vasıtasıyla da kabul edebiliyor. Her ne şekilde olursa olsun yoğunluk dolayısıyla randevu sistemi ile çalışmaktadır. Önceden aranarak randevu talep etmek, randevu günü ve saatine dikkat ederek Büyükelçiliğe gitmek oldukça büyük önem taşır.

Vize işlemlerini önceden çözüme kavuşturabilmek amacıyla internet üzerinden vize başvuru formu talep edilmelidir. İnternet üzerinden PDF dosyası indirilen vize başvuru formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formda belirtilen bilgilerin doğru olması büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde pasaport üzerindeki bilgilerle uyuşmayan kısımlar sebebiyle başvuru reddedilmektedir. Form üzerinde güncel biyometrik fotoğraf bulunmalıdır. Pasaportun güncel olması gerekmektedir. Ayrıca gelir belgesi de çıkarılmalıdır. Gelir belgesinin güncel olması büyük öneme sahiptir. Olmazsa olmaz evraklardan biri de vize başvuru dilekçesidir.

Büyükelçilik başvuru türüne göre farklı evraklar da talep edebilir. Bu evraklar vizenin türüne göre değişmektedir. Talep edilen evrakların büyük bir titizlikle ve güncel olarak Büyükelçiliğe teslim edilmesi gerekir. Evraklar konusunda ne kadar hassasiyet gösterilirse vize başvuru sonuçlarının olumlu çıkma ihtimali o kadar yüksek olacaktır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada’ya ziyarete gitmek isteyen vatandaşlar vize başvurusu yapmak zorundadır. Ayrıca Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada vatandaşlarının tüm resmi işlemleri Kanada Ankara Büyükelçiliği ya da fahri konsolosluklar tarafınca yapılmaktadır. Ancak tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için randevu talep etmek önemli bir durumdur. Aracı bir kurumla ya da şahsi olarak yapılan başvuruların randevu ile yapılması işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır.

Büyükelçilik aranarak ziyaret sebebi bildirilmeli ve randevu talep edilmelidir. Belirtilen randevu saat ve gününe riayet ederek, gerekli evraklarla birlikte Büyükelçiliğe gitmek de büyük öneme sahiptir. Özellikle vize başvurusu yapanlar, seyahat sebebini kanıtlayıcı evraklarla gitmelidir. Evrakların yanlış ya da eksik olması güven zedelemek için yeterli bir durumdur. Güven zedelemek ise sonuç olarak durumun olumsuz neticelenmesine sebep olmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada ve Türkiye arasındaki diplomatik resmi ilişkilerin yürütülmesinden sorumludur. Ayrıca birçok konuda karar merci olarak görev yaptığı bilinen bir gerçektir. Bu konuda İstanbul Başkonsolosluğu en önemli yardımcısıdır. Ancak Ankara Büyükelçiliği temel karar noktasıdır. Vize başvuru formları ve evraklarının tamamı Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştırılmaktadır. Bu noktada son karar verilmektedir. Vize ücretlerinin belirlenmesi de yine bu noktada karara bağlanmaktadır.

Büyükelçilik, ücretleri belirlerken öncelikle vize çeşidini dikkate almaktadır. Vize çeşidi kısa süreli vize ise daha uygun ücret talep edilir. Ancak uzun süreli vizeler için ekstra ücret talep edilir. Vize ücreti aslında bir nevi ülkeye giriş haraç bedeli olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple giriş çıkış sayısına göre de ücret belirlenir. Tek giriş, çok giriş ve çift giriş olmak üzere çeşitlere ayrılmaktadır. Kanada, vize ücretlerini belirlerken ülkelerle yaptığı anlaşmaları da dikkate almaktadır. Türkiye ile olan siyasi ilişkileri bu noktada ücretlere yansımaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularından sonra vize ücretleri dolar üzerinden yapılmaktadır.Dolarla ödenen ücretler banka hesabına yapılır. Belirtilen banka hesabına yapılamadığı taktirde çek ile ödemeler kabul edilebilir. Vize ücretlerinin danışmanlık firmasının talep ettiği ücretle bağlantısı bulunmamaktadır. Danışmanlık ücretleri ayrı olarak firmaya ödenirken, vize ücretleri Konsoloslukların belirtmiş olduğu hesaplara yapılmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Kanada Şu An Vize Veriyor mu?

Kanada Devleti'ne turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm T.C. vatandaşları Kanada vizesine tabidir.

Ankara Kanada Konsolosluğu ne zaman açılacak?

Kanada Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir? Ankara Kanada Büyükelçiliği Ticari Hizmetler Bölümü: Pazartesi - Perşembe günleri 08:30 - 12:00 ve 12:30 - 15:15, Cuma: 08:30 - 13:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kanada vize başvuru takibi nasıl yapılır?

Kanada Vize Başvuru Sonucunu Nasıl Takip Edebilirim? Kanada vize başvuru merkezinde parmak izi verdiğiniz gün size bir fiş verilecektir. Bu fişin üzerinde Tracking ID numarası yazmaktadır. Başvurunuzu bu numara ile takip edebilirsiniz.

Kanada Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.