Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada İstanbul başkonsolosluğu iletişim

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Fahri Kanada Konsoloslukları için karar mekanizması konumundadır. Schengen vizesi başvuruları genellikle fahri konsolosluklara yapılırken İstanbul, Türkiye’nin bütün illerinden gelen vize başvurularını kabul etmektedir.

Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları vize çeşidi ne olursa olsun İstanbul başkonsolosluğuna başvuru yapma hakkına sahiptir. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye sınırlarında yaşayan Kanada uyruklu vatandaşların resmi evrak işlemlerini yapmakla da yükümlüdür.

Tüm işlemler ve vize başvuruları randevu ile yürütülmektedir. Konsolosluk vize başvuruları konusunda belli kriterler sunmaktadır. Evrakların eksiksiz olarak tamamlanması, ülkeye giriş için herhangi bir mani olmaması ve gelirin yeterli olması halinde vize başvuruları genellikle kabul edilmektedir. Vize başvurusunun reddi halinde yeniden başvuru yapılabilir.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Vize başvurusunu Kanada İstanbul Büyükelçiliği’ne yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle vize başvuru formunu doğru bilgilere doldurmak zorundadır. İsim ve soy isim belirtirken iki ismi olanlar ikisini birlikte belirtmek zorundadır. Ayrıca ince detaylara da dikkat etmek büyük önem taşıyor. Birçok vatandaş vize başvurusu için genellikle danışmanlık firmalarıyla anlaşmayı tercih ediyorlar.

Özellikle ilk defa vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar danışmanlık firmalarının deneyiminden faydalanmaktadır. Böylece vize reddi ihtimalini oldukça alt sınırlara düşürmektedirler. Bireysel olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ise gerekli kriterlere dikkat ederek başvuru yapmalıdır. Başvuru formunun dışında kimlik fotokopisi ve pasaport talep edilmektedir. Bu belgelerin özellikle üzerindeki fotoğrafların güncel olması büyük önem taşıyor.

Kanada’da vize başvurularında biometrik evraklara önem veren ülkelerden biridir. Ülkenin güvenliği ve kaçak girişlerin önlenmesi açısından bu durum gereklilik taşır. Pasaport üzerinde visa damgası bulunmayan vatandaşlardan biometrik evraklar talep edilmektedir. Parmak izi, biometrik fotoğraf, elektronik imza gibi işlemler biometrik aşamaya girmektedir. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu maddi yeterliliğe de dikkat etmektedir.

Maddi gücü ülkede ikamet etmeye yeterli düzeyde olan vatandaşlar kabul edilmektedir. Bu sebeple son 3 aya dair kart dökümü genellikle talep edilir. Vatandaşların başvuru yaptığı vize çeşidine göre ekstra farklı evraklar da talep edilebilir. Örneğin, seyahat sebebi aile ziyareti ise aile bağlarını belirten evraklar istenebilir.

Evraklar doğru ve eksiksiz tamamlandıktan sonra vize başvurusu kısa süre içinde kabul edilecektir. Evrakların eksik olması halinde vize reddi gelebilir. Vatandaşlar bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir. Evrakları tamamlayıp İstanbul Başkonsolosluğuna yeniden başvuruda bulunmak mümkündür.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize Randevu

Kanada İstanbul Büyükelçiliği yoğun olarak çalışmakta olan Türkiye’de Ankara’dan sonra ikinci resmi kurum niteliğindedir. Bu yoğunluk sebebiyle evrakların tamamlanması ve onaylanması zaman alabilir. Bu durumu önlemek adına randevu sistemi ile çalışılır. Konsolosluğu arayarak randevu talebinde bulunan vatandaşlar randevu günü ve saatinde konsoloslukta olmaya özen göstermelidir.

Randevu saatinde başvuru formunu doldurarak ve evrakları tamamlayarak gitmek ise işlemlerin daha hızlı halledilmesini sağlayacaktır. Randevular genellikle iletişime geçerek sağlanmaktadır. Bireysel olarak randevu talebinde bulunabileceği gibi danışmanlık firmaları aracılığıyla da işlemlerin tamamlanmasını sağlamak mümkündür.

Kanada İstanbul Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Her geçen gün milyonlarca vatandaş farklı sebeplerden dolayı Kanada’ya ziyarete gitmek istemektedir. Kısa süreli seyahat planı yapanlar, uzun süreli planlar yapanlar, eğitim için gidenler, sadece aile ziyareti için gidenler bunlardan sadece bazılarıdır. Kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin Kanada sınırlarında ikamet etmek amacıyla harç ödemek zorunluluktur. Bu harç başvurudan hemen sonra ödenmekle birlikte vize ücreti olarak değerlendirilmektedir.

Vize ücretleri İstanbul Kanada Başkonsolosluğu tarafından belirlenir. İstanbul Kanada Başkonsolosluğu her konuda karar mercii konumundadır. Vize ücretlerinin belirlenmesi konusunda da bu rolünü üstlenir. Ücretler ise vize çeşidine göre değişiklik arz etmektedir. Ücretler belirlenirken oturma süresi öncelikle göz önünde bulundurulan husustur.

Kısa süreli olarak vize talep eden vatandaş bu süreyi uzatmaya karar verdiği anda yeniden harç ödemek zorundadır. Uzun süreli oturma izni talep eden vatandaşların ücretleri de tamamen farklıdır. Ayrıca vizenin çeşidi de bu konuda belirleyici unsurdur. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemlerinde ücret talep etmemektedir. Ancak biometrik vize gerektiği durumlarda bu evraklar belli bir maliyet gerektirdiğinden ücretlidir.

Harç olarak adlandırılan vize ücretlerine yardım alınan danışmanlık firması ücretleri ise dahil değildir. Danışmanlık firmasının ücreti firmanın bizzat kendisi ile konuşulmalıdır.

Kanada Konsolosluğu

Kanada konsolosluğu, ülkesini Türkiye topraklarında temsil etmekle ve her iki ülke arasındaki ticari, sosyal ve kültürel ilişkileri düzenlemekle yükümlüdür. Kanada Konsolosluğu ayrıca Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik, pasaport yenileme gibi çeşitlilik gösteren ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla faaliyetler yürütür.

Konsoloslukların, bulundukları ülke topraklarında dokunulmazlıkları bulunan resmi kurumlardır. Konsolsoluğun, hizmet vermekte olduğu yapının üzerinde bulunduğu toprak parçası, temsil etmekte olduğu ülkenin toprağı olarak kabul görmektedir.

Kanada’ya yolculuk yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, yapacakları Kanada vize başvurularını direkt olarak bu kurumlara yapamamaktadır. Ancak Kanada Konsolosluğu’nun vize verme yetkisi vermiş olduğu kurumlara başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Her ne kadar Kanada vize başvuruları, Kanada Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu aracı kurumlara yapılsa da, yapılan başvuruların asıl değerlendirildiği ve sonuçlandırıldığı makam Kanada Konsolosluğu dur.

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri

Kanada ülkesi ile alakalı olarak Kanada Vize alımı için yapılan başvuru işlemleri, Kanada büyükelçilikleri vasıtasıyla ya da belli başlı seyahat şirketleri aracılığıyla detaylı ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir.

Kanada’ya yolculuk yapabilmeniz için gerekli olan Kanada vizesi alım işlemi sürecinin problemsiz olarak yürütülebilmesi için konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmanızın size önemli katkıları olacaktır.

Kanada vize alım işleminde ihtiyacınız olacak belgelerin en önemlileri arasında ilk sırayı Kanada Konsolosluğu vize başvuru formu gelmektedir. Bu form, Konsolosluğun sizinle alakalı bilgilere erişimini sağlamaktadır. Bu nedenle Kanada vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması, sürecin sorunsuz bir biçimde işlemesine önemli bir katkısı söz konusudur.

Kanada vizesi için ihtiyacınız olan çeşitli belgelerin de varlığı söz konusudur. Bunlar ise;

– 10 yıldan eski olmayan pasaport
– Kimlik fotokopisi
– Pasaportun kimlik bilgilerinizi içeren bölümünün fotokopisi
– 2 adet beyaz arka fonlu biyometrik fotoğraf
– Otel ve uçak rezervasyon bilgileri
– Mevcut banka hesap bakiye bilgileri
– Kanada vize talep dilekçesi

Kanada Konsolosluğu Randevu

Kanada Vizesi başvuruları için öncelikli olarak yapmanız gereken işlem Kanada Konsolosluğu randevusu almak olmalıdır. Randevu alma işlemini internetten kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun yanında dilerseniz Kanada Konsolosluğunu telefonla arayarak da randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Konsolosluk randevusu ile alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli bilgi ise, size verilmiş olan saat ve tarihte belirtilen yerde, sizden talep edilmiş olan evrakları eksiksiz olarak yanınızda götürerek olmanızdır. Aksi taktirde vize başvuru süreciniz daha ilk aşamada sorunlu bir hale dönüşecektir.

Kanada Konsolosluğu Vize Ücretleri

Kanada vize ücretleri, talep edilen vize türüne, vize başvurusu gerçekleştirenin durumuna ve çoklu ve ya tekli giriş özelliğine göre farklılık göstermektedir. Bir vize başvurusunda bulunduğunuz taktirde vize işlemleri için ihtiyacınız olan vize türünün harcını yatırmanız gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz Kanada vize başvurusunun olumsuz neticelenmesi halinde yapmış olduğunuz vize ücret ödemesini geri iade almanız söz konusu olmayacaktır. Bu hususu bilmeniz yararınıza olacaktır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada’ya yasal olarak giriş yapıp bu ülkede ziyaret gerçekleştirebilmeniz için Kanada vizesi almış olmanız gerekmektedir. Türkiye’de kısa süreli olan Kanada vizelerini vermekle yükümlü durumda olan kurumlar İstanbul’daki Kanada Başkonsolosluğu’dur.

Kanada vizesi bu yetkili makamlara vize başvurusunda bulunarak alınabilmektedir. İstanbul’daki Kanada Konsolosluğu’na Türkiye’nin her şehrinden başvuru yapılabilir. Söz konusu kuruma vize başvuruları şahsen gerçekleştirilebileceği gibi vize işlemlerini gerçekleştirmek için yetki verilmiş durumdaki temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Akana vizesinin alınabilmesi için vize başvurusu esnasında başvuracağınız vize türü için gerekli durumdaki evrakları eksiksiz ve de doğru olarak teslim etmiş olmalısınız. Bunun beraberinde vize başvuru ücretini ödemiş olmanız gerekir. Eksik evrakların olması, Kanada vize alımını olumsuz etkileyecektir.

İstanbul Kanada Başkonsolosluğuna girebilmek için yanınızda geçerli bir kimlik kartı bulundurmanız gerekmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği yapılacak olan vize başvuruları için bölge ayrımı yapmaktadır. Bundan dolayı her ilden yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu kurumlara yapılacak olan başvurular şahsen gerçekleştirilebileceği gibi vize işlemlerini yürütmekle yetkili durumdaki temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Kurumun Çalışma saatleri
Her Pazartesi – Persembe: 08.00 – 12.00 ve 12.30 – 16.45 arasında olup
Cuma günleri ise : 08.00 – 12.30 arasında olmaktadır.

Kurum Türkiye ve Kanada’nın resmi tatil günlerinde hizmete kapalı olmaktadır. Bundan dolayı vize başvurusu gerçekleştirirken, kurumun çalışma saatlerini ve resmi tatil günlerini dikkate almanızda önemli bir yarar olacaktır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada’ya gerçekleştirilecek olan farklı amaçlar altındaki kısa süreli seyahatleri için, Kanada başkonsolosluğuna doğrudan başvuru gerçekleştirilmez. Kanada başvuru merkezleri ya da akredite seyahat acenteleri üzerinden müracaat yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlem internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Kanada vize başvurusu için online şekilde form doldurulduktan sonra randevu bölümüne yönlendirilme gerçekleşir. Randevu tarihi kesinleştikten sonra ise çıktısı alınan vize ıslak imza ile evraklar içerisine yerleştirilmelidir. Daha sonra Kanada Konsolosluğu nezdinde görevlendirilmiş Kanada başvuru merkezleri ve farklı seyahat acenteleri üzerinden müracaat tamamlanabilir.

İstanbul ve çevresinde yer alan şehirlerde ikametini gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de oturum iznine sahip olan 3. şahıslar, Kanada’ya kısa süreli seyahat adına vize başvurusunu, Kanada Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirmektedir. Bunun dışındaki diğer şehirler adına Ankara Büyükelçiliği üzerinden işlem yapılmaktadır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemlerini, Kanada vatandaşlarının işlemlerini ve Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü şahısların işlemlerini ele almaktadır. Kanada vatandaşları pasaport, doğum, kimlik ve bu gibi farklı işlemler adına Kanada konsolosluğundan hizmet almaktadır.

Kanada vize başvurusu kapsamında alınacak ücretler arasında;
– Vize harcı
– Biyometrik işlem kayıt bedeli
– Danışmanlık hizmet bedeli
Bu gibi ücretler Kanada vize başvurusu sırasında alınmaktadır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Adres: Buyukdere Caddesi 4 İstanbul TR Levent Tekfen Tower No:4,

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: (0212) 385 97 00

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Konsolosluk Hizmetleri: Her Pazartesi – Cuma: 09:00 – 12:00 arasındadır. Ticari Hizmetler: Her Pazartesi – Perşembe: 08:30 – 12:00 ve 12:30 – 15:15 arasında verilmektedir. Her Cuma: 08:30 – 13:00 arasındadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği sayfamızı ziyaret ediniz.