Kanada Konsolosluğu

Kanada konsolosluğu iletişim

Konsolosluk ile ilgili en çok merak uyandıran konu Konsolosluk nedir sorusunun cevabıdır. Bu bakımdan Konsolosluğun görevinin iyi anlaşılabilmesinde bu kurumun öncelikle ne olduğunun bilinmesi yararlı olacaktır. Konsolosluk, bulunduğu yabancı ülkelerde kendi ülkesinin ticari çıkarlarını korumakla yükümlü durumdadır. Bu anlamda diplomatik olmayan nitelikteki çeşitli resmi görevleri yerine getirmekle yükümlü olan resmi dairelere verilen addır.

Konsolosluklarda genellikle pasaport işlemleri, doğum, evlilik, ölüm gibi çeşitlilik gösteren hallerin resmi sürecinin takip işlemleri yapılmaktadır. Konsoloslukların irtibatları ülkenin dışişleri bakanlığıyla olmaz. İlgili şehrin en büyük mülki amirleri ile gerçekleşir.

Tüm konsolosluklar gibi Kanada konsolosluğu da kendi ülkesinin çıkarları doğrultusunda hizmetler sunmaktadır. Bununla birlikte Kanada vatandaşlarının evlilik ve benzeri süreçlerinin takibini gerçekleştirmektedir. Bu sayede ilgili ülke vatandaşlarının sorunsuz bir şekilde ihtiyaç duydukları hizmetleri almaları sağlanmaktadır.

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri

Bir Amerika Kıta ülkesi olan Kanada’ya yapacağınız seyahatler için öncelikle vize almanız gerekmektedir. Kanada seyahatleriniz için kullanacağınız, Kanada Vizesi için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kanada vizesi başvurularınızı ise Kanada büyük elçilikleri aracılığıyla ve ya Kanada Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş durumda olan vize merkezleri/seyahat acenteleri vasıtasıyla detaylı ve etkili bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Konsolosluğu Randevu

1 Ağustos 2008 tarihi itibariyle parmak izi alınarak yapılacak olan Kanada vizesi başvuruları ile alakalı merak edilen pek çok soru işaretinin varlığı söz konusudur. Özellikle de Kanada vizesi randevu alma uygulamasının yanı sıra randevu tarihide vize süreci etkilenebilmektedir.

Kanada vizesi alımı sürecinin ilk aşamasını vize başvurusu oluşturmaktadır. Bunun için öncelikle Kanada Konsolosluğu randevusu gerekmektedir. Kanada vizesi randevu alma uygulaması dijital ortamlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Konuyla alakalı olarak gerekli belgelerin teslimi ile birlikte parmak izinizin de alınacağının hatırlanmasında önemli bir yarar olacaktır.

Kanada vizesi ile en çok merak edilen konulardan biri de Kanada vizesi başvurusu sahibine ne zaman Kanada vizesi randevusu verilir? Şeklindeki sorunun cevabı olmaktadır. Kanada Konsolosluğunda randevu alma süresinin etkileyen pek çok faktörün varlığı söz konusudur.

Randevu başvurusunun yapıldığı zaman, yoğunluk ve mevsim gibi farklılık gösteren pek çok etken Kanada vizesi randevu alma tarihi üzerinde etki yaratmaktadır. Elbette, vize başvurularının azaldığı dönemlerde bu süreç daha fazla kısalabilmektedir.

Yapacağınız Kanada vize başvurunuz, randevu gününüzden yaklaşık olarak 30 gün sonra neticeye ulaşmaktadır. Kanada’ya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz, seyahat planınızı bu bilgiyi göz önünde tutarak yapmanızda büyük yarar olacaktır.

Kanada Konsolosluğu Vize Ücretleri

Kanada vize alım işlemleri sürecinde vize ücretlerinin ödenmesi online olarak gerçekleştirilmektedir. Kanada vize başvurusu sırasında dekontunuzun Kanada vizesi başvuru formunuz ve diğer talep edilmiş olan evraklarla birlikte ibraz edilmesi gerekliliği söz konusudur. Kanada vize ücretleri ise başvuruda bulunulan vize türüne göre 200 $ ile 400 $ arasında farklılık gösterebilmektedir. Kanada seyahati sigorta bedeli, biyometri işlemi bedeli, kargo bedeli, hizmet bedeli ve danışmanlık bedeli bu ücretlerin dışında kalmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak bilinmesinde yarar olan önemli detay ise yapmış olduğunuz vize başvuru bedelini ödedikten sonra red cevabını almanız halinde yapmış olduğunuz ödemelerin iadesinin söz konusu olmadığıdır. Bundan dolayı başvuru yapacağınız vize kategorisinin size en uygun olan türde olması konusunda dikkatli olmanızda büyük fayda olacaktır. Bu durum yapmış olduğunuz vize başvurusu sonrası olumlu yönde cevap alma ihtimaliniz daha da artacaktır.

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Türkiye’nin İstanbul şehrinde Kanada vatandaşlarına hizmet sunan Kana Konsolosluğu bulunmaktadır. Sunulan yardımlar ise sadece İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilmektedir.

İstanbul Konsolosluğu hizmetlerinden yararlanabileceğiniz saatler hafta içi 09:00- 12:00 arasındadır. İstanbul Konsolosluğunun ticari hizmetlerinden yararlanabileceğiniz saatle Pazartesi- Perşembe: 08:30- 12:00 ve 12:30- 15:15 ve Cuma günleri ise 08:30 – 13:00 arasındadır.

İstanbul başkonsolosluğuna giriş yapabilmeniz için yanınızda geçerli bir kimlik kartı bulunduruyor olmanız gerekliliği söz konusudur. Ziyaretiniz esnasında cep telefonu, kamera, tablet, bilgisayar, PDA gibi elektronik ve kablosuz durumdaki cihazları güvenlik kuralları nedeniyle yanınızda bulundurmamanız gerekmektedir. Başka çareniz olmaması durumunda, bu tür cihazlar, girişte görev yapan güvenlik görevlilerine kapalı olarak teslim edilmelidir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Büyükelçiliği Kanada’yı Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan devletlerinde de temsil etmektedir.
Temsilcilikte sunulmakta olan hizmetler İngilizce ve Fransızca olarak sunulmaktadır. Sunulmakta olan hizmetler arasında;

– Kanada’da is yapmak isteyen firmalara hizmet
– Vize ve Göçmenlik hizmetleri
– Kanadalı firmalara hizmet
– Kanada vatandaşlarına yardım

Vize ve Göçmenlik Bölümü şahsen ya da telefon vasıtasıyla yapılan bilgi isteklerini red etmektedir.

Mesai saatleri

Elçilik binasına girişiniz esnasında geçerli bir kimlik belgesi sunulması zorunluluğu söz konusudur.

Pazartesi – Persembe: 08.00 – 12.00 ve 12.30 – 16.45 Cuma: 08.00 – 12.30

Güvenlik nedeniyle, Elçiliğe gelecek olan ziyaretçilerin yanlarında cep telefonu, bilgisayar, kamera, PDA bulundurmamaları gerekmektedir. Başka bir seçenek olmaması halinde bu cihazlar kapatıldıktan sonra girişteki güvenlik görevlilerine teslim edilebilmektedir.

2019 Resmi Tatil Günleri Tarih Tatiller

01 Ocak Salı Yılbaşı
18 Şubat Pazartesi Aile Günü
22 Nisan Pazartesi Paskalya
20 Mayıs Pazartesi Mayıs Victoria Günü
4 Haziran Salı Ramazan Bayramı-Arefe
5 Haziran Çarşamba Ramazan Bayramı 1.Gün
6 Haziran Perşembe Ramazan Bayramı 2.Gün
12 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 2. Gün
14 Ekim Pazartesi Şükran Günü
29 Cumhuriyet Salı Ekim Bayramı
11 Kasım Pazartesi Anma Günü
25 Aralık Çarşamba Noel Tatili
26 Aralık Perşembe Noel Tatili

Kanada Konsolosluğu S.S.S

Kanada Şu An Vize Veriyor mu?

Kanada Devleti'ne turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm T.C. vatandaşları Kanada vizesine tabidir.

Kanada Konsolosluğu hangi şehirde?

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesine bağlı Levent Mahallesi'nde bulunmaktadır. Levent'e İstanbul'un pek çok noktasından ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.

Kanada vizesi kaç günde çıkar 2023?

Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte olan Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak büyükelçilikte görevli olan vize yetkilisi kişinin vize başvuru evraklarını eksik olarak değerlendirebilir ve ek evrak talep edebilir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği sayfamızı ziyaret ediniz.