Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi

Kanada öğrenci eğitim vizesi nedir

Eğitim hayatını Kanada’da devam ettirmek isteyen öğrencilerin yapması gereken en öncelikli işlemlerin başında Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirmektir. Kanada vize başvurusunda bulunurken hangi kategoride vize almaya ihtiyacınız olduğu konusunda net ve doğru bir bilgiye sahip olmanızda önemli bir yarar olacaktır. Aksi taktirde hem paranız hem de zamanınız boşa harcanmış olacaktır.

Kanada sınırları içerisindeki okullarda eğitiminizi devam ettirebilmeniz için başvuruda bulunmanız gereken vize türü Kanada Eğitim Vizesi olacaktır. Çünkü öğrenci iseniz sizin durumunuza en uygun vize türü Kanada Eğitim Vizesidir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri?

Kanada’da okumayı düşünüyorsanız, Kanada öğrenci vizesi alabilmeniz için ilk olarak bir eğitim kurumundan başvurunuzun kabul edildiğine dair onay ve belgeyi almanız gerekliliği söz konusudur. Sonraki süreçte ise Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik bir başka ifade ile CIC üzerinden online olarak Kanada’da öğrenci vizesi için başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz Kanada öğrenci vize başvurunuzun onaylanma veya reddedilme yönündeki kararı Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu bir başka ifadeyle IRCC memurları tarafından verilmektedir.

Kanada Öğrenci vizesi için başvuru öncesinde şahsınızın öğrenci vizesine uygun olup olmadığını doğrulamak amacıyla sizden kısa bir anket doldurmanız talep edilir. İngilizce veya Fransızca dil seçeneğine sahip durumdaki web sitesinde bulunan soruları ve sizden talep edilen evrakları doğru anladığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Devam eden süreçte ise başvuruda bulunabilme hakkı elde edebilmeniz durumunda, 60 gün boyunca geçerli olan kişisel kontrol listesi koduna sahip olacaksınız.

Bu kod vasıtasıyla açacağınız MyCIC hesabınız aracılığıyla gerekli belgeleri öğrenir ve gönderirsin vize ücretini ödeme işlemini gerçekleştirebilir. Yapmış olduğunuz işlemleri de kontrol etmiş olursunuz. Gerçekleştirilen Kanada vize başvurusu sonrasında bazı adayların vize ofislerine görüşmeye çağrılabileceklerinin bilinmesinde yarar olacaktır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Eğitim hayatına Kanada’da devam etmek için en öncelikli ihtiyacınız bir Kanada öğrenci vizesi olacaktır. Bunun için ise bir öğrenci vizesine başvuracak öğrencilerin, gerçekleştirilen anket neticesinde bazı kişisel bilgiler ile alakalı birkaç soruya cevap vermelerinin gerekliliği söz konusudur. Bunlar;

 • Eğitiminiz süresince herhangi bir finansman kaynağınızın bulunup bulunmadığı.
 • Daha önce kayda geçmiş durumda olan bir suçunuzun olup olmadığı.
 • Kanada’ya seyahat ederken yanınızda ailenizden birini götürüp götürmeyeceğiniz.

Kanada öğrenci vizesi reddinin söz konusu olması yukarıda belirtilmiş olan vasıfları karşılayıp karşılamadığınızla alakalı olarak gerçekleşir. Bununla birlikte hazırlayacağınız tüm evraklar, yeminli tercümanlar tarafından İngilizce diline çevrilmiş olmalıdır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar?

Öğrenci vizesi alma imkanına sahip olabilmeniz için gerekli evraklar genel olarak aşağıdaki gibidir. Bunlar;

 1. Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olan Kanada öğrenci vizesi başvuru formu,
 2. Üniversiteden alınmış olan orijinal kabul mektubu,
 3. Arka yüzünde adınızın ve doğum tarihinizin yazılı olduğu iki adet fotoğraf,
 4. Biyometrik fotoğraf ve parmak izleri,
 5. Eğitim alacağınız süreye bağlı olarak en az bir yıl boyunca geçerliliği olan pasaport,
 6. Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayıcı nitelikte olan seyahat belgesi,
 7. Sağlık raporu,
 8. Sabıka kaydı,
 9. Kanada öğrenci vizesi ücretinin ödendiğini gösteren belge,
 10. Kanada’da okullarında eğitim alacağınız süreç boyunca, her sene için en az 10,000 Kanada Doları’na sahip durumda olduğunuzu kanıtlayan banka hesabı,
 11. Kredi kartı hesap ekstreleri ve mevcut ise sizinle birlikte gelecek olan aile üyenizin giderlerini karşılayacak kadar finansmana sahip durumda olup olmadığınız,
 12. Quebec’te eğitim almak istemeniz durumunda bir de Certificat d’acceptation du Quebec vize belgesine sahip olmanız gerekliliği söz konusudur.

Tüm bu durumların yanı sıra gerekli olan evraklar, ücretler ve talimatlar konusunda yaşamakta olduğunuz ülkeye göre bazı farklılıkların söz konusu olabileceğini hatırlamanızda büyük yarar olacaktır. Bu konuyla alakalı olarak yardıma ihtiyacınız olmanız durumunda ülkemizde bulunan başvuru ofislerinden yararlanılabilmektedir. Bu ofisler Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da hizmet vermektedir. CIC üzerinden yaşamakta olduğunuz ülkenizdeki vize ofisini, Kanada büyükelçiliği ve ya konsolosluğunu tercih ederek konuyla alakalı olarak destek almanız mümkün olmaktadır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Hakkında

Kanada’da eğitim masrafları ve yaşam harcamalarının uluslararası öğrenciler için diğer ülkelere kıyasla biraz yüksek tutarlarda olduğunun bilinmesinde önemli bir yarar olacaktır. Bu duruma rağmen Kanada’daki prestijli üniversiteler, son derece çağdaş ve modern öğrenci şehirleri ve mezun olduktan sonraki dönemlerde önemli kariyer fırsatları ile mükemmel anlamda bir deneyim yaşamanız söz konusudur.

Kanada ülkesinde okumak için en önemli ihtiyacınız olan Kanada öğrenci vizesi ücreti 150 Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Belirtilen vize ücret bedelinin taban fiyat olduğunu ve net vize fiyatının ise başvurunuzu gerçekleştirmeniz esnasında göreceğinizi bilmenizde önemli bir yararı olacaktır. Kanada öğrenci vizesi için yapacağınız ödemelerinizi online başvurunuzu gerçekleştirmeniz esnasında kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kanada’da öğrenci vizesi almak için başvuru yapacak olan öğrenciler, okuyacakları üniversiteleri tercih ettikten sonra ve yapmış oldukları başvuruları neticesinde olumlu sonuç aldıktan sonra okul kabul belgeleri ile birlikte vize başvurularını gerçekleştirebilirler. Vize başvurularınızın özellikle de yaz aylarında yoğun olduğu dönemler için bir veya iki aylık bir süreyi kapsayan gecikmeler olabileceği ve genel olarak geri dönüşlerin ise 7 haftadan başladığını bilmeniz gerekmektedir.

Gerçekleştirmiş olduğunuz Kanada öğrenci vizesi başvurunuzun kabul edilmesi durumunda size bir takdim mektubu verilir. Kanada topraklarına iniş yaptığınızda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı-CBSA sizden pasaportunuzu ve takdim mektubunuzu gözden geçirmek amacıyla talep edecektir. Yapılan kontrol sonrasında ülkeye girişinize izin verilmektedir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi S.S.S

Kanada Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada'da okumayı düşünenlerin, Kanada öğrenci vizesi alabilmeleri için öncelikle bir eğitim kurumundan başvurularının kabul edildiğine dair onayı ve belgeyi almaları gerekir. Daha sonra Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik yani CIC üzerinden online olarak Kanada'da öğrenci vizesi için başvuru yapabilirler.

Kanada öğrenci vizesi veriyor mu?

Kanada'ya seyahat edebilmeniz için mutlaka Kanada öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Kanada öğrenci vizeniz eğitim izninizle birlikte verilmektedir. Alacağınız eğitim izni genellikle Kanada'da katılacağınız eğitim programının uzunluğu kadardır. Bunun yanında ayrıca bir 90 gün daha verilmektedir.

Kanadaya nasıl gidilir öğrenci olarak Kanada'ya?

Kanada'ya öğrenci olarak gidebilmek için öncelikle Kanada'da bulunan bir eğitim kurumuna başvuru yapılması, kabul mektubu alınması ve Kanada vizesi almak için bu mektubun vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kanada Dil Okulu Vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.