Kanada Oturum İzni

Kanada oturum izni nasıl alınır

Kanada Oturum İzni

Günümüzde Kanada ülkesine karşı birçok oturum izni başvurusu bulunmaktadır. Kanada ülkesine başvuruda bulunarak oturum izni aldığınız taktirde Kanada’ya çok kolay bir şekilde yerleşim sağlayabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki Kanada da geçici bir süreliğine ya da eğitim amacıyla bulunan kişiler oturum izni alamamaktadır.

Başvurular Kanada göçmenlik merkezine yapılmaktadır. Burada yapılan başvurular detaylı bir şekilde incelenerek onay sürecine girer.

Kanada ülkesi Kanada’da yaşamak isteyen vatandaşlar için 5 farklı çeşitte oturum izni başvurusu sunmaktadır. Bunlar ise şöyle;

  • İş adamı
  • Nitelikli işçi
  • Aile
  • Şehir Adayı
  • Seçilmiş Göçmenlik

Gibi çeşitler olmaktadır.

Kanada Oturum İzni

Kanada Oturum İzni

Kanada oturum izni olan kişiler oturum izni olduğunu Kanada oturum izni kartı ile kanıtlamaktadır. Kanada dışına çıkıldığında tekrar oturma izni kartının bulunması gerekiyor.

Kanada oturum izni olan kişiler birçok avantaj elde etmektedir, bu avantajlar;

  • Eğitim ve çalışma izni
  • Sağlık sigortası
  • Kanada vatandaşlığı hakkı
  • Kanada kanunları korumasına girmek
  • Vergiler gibi seçenekler sunulmaktadır.

Kanada oturum izni bulunmasına rağmen kişiler oy kullanma gibi durumlarda hakka sahip değildir. Aynı zamanda çalışma hakkı bulunuyor.

Kanada oturum izni bulunan kişiler dilerse Kanada dışında da yaşayabilir. Ancak kişilerin mutlaka 5 yıl içerisinde en az iki yıl Kanada’da yaşamış olması gereklidir. Bunun aksi bir durum da Kanada oturum izni alan kişiler için bu izni kaybetme gibi durumlar meydana gelebilir.

Kanada Oturum İzni Vizesi Soruları

Kanada Oturum İzni Puanlaması Nedir?

Henüz Kanada vatandaşlığına kabul edilmeyen başvuru sahipleri Oturum İzni alarak bu ülkede süresiz ikamet edebilirler. Gerekli şartların sağlanması göçmenlik testinin puanlarına göredir. Yüksek okul mezunu olmak, 21-44 yaş arasında olmak, yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca konuşabiliyor olmak puanlama sisteminde üst sıralara çıkmayı kolaylaştırıyor.

Kanada Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada’da oturum izni alabilmek için 5 çeşit başvuru yapılmaktadır. Oturum izni bu başvuruların kabul edilmesiyle verilmektedir. Kanada oturum izni olduğunu, Kanada Oturum İzni Kartı ile kanıtlar. Bu kart ile kanada dışında yaşamak mümkündür. Ancak 5 yıl içinde 2 yıl boyunca Kanada’da yaşamak zorunluluğu vardır. Aksi halde oturum kartı iptal edilir.

Kanada da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir mi?

Kanada’ da vatandaşlık başvurusu öncesinde göçmenlik statüsünün kabul edilmesi gerekmektedir. Mülkiyet sahibi olunması durumunda oturum izni alınır. Ancak bu vatandaşlık kabulü değildir. Oturum izni alındıktan sonra gerekli prosedürler uygulanarak vatandaşlığa hak kazanılabilir.