Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Kanada Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:www.canadainternational.gc.ca’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Visa Information For Canada
Visa Information For Canada
Visa Information For Canada
Previous
Next

Kanada Oturum İzni

Günümüzde Kanada ülkesine karşı birçok oturum izni başvurusu bulunmaktadır. Kanada ülkesine başvuruda bulunarak oturum izni aldığınız taktirde Kanada’ya çok kolay bir şekilde yerleşim sağlayabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki Kanada da geçici bir süreliğine ya da eğitim amacıyla bulunan kişiler oturum izni alamamaktadır.

Başvurular Kanada göçmenlik merkezine yapılmaktadır. Burada yapılan başvurular detaylı bir şekilde incelenerek onay sürecine girer.

Kanada ülkesi Kanada’da yaşamak isteyen vatandaşlar için 5 farklı çeşitte oturum izni başvurusu sunmaktadır. Bunlar ise şöyle;

 

  • İş adamı

 

  • Nitelikli işçi

 

  • Aile

 

  • Şehir Adayı

 

  • Seçilmiş Göçmenlik

 

Gibi çeşitler olmaktadır.

Kanada Oturum İzni
Kanada Oturum İzni

Kanada oturum izni olan kişiler oturum izni olduğunu Kanada oturum izni kartı ile kanıtlamaktadır. Kanada dışına çıkıldığında tekrar oturma izni kartının bulunması gerekiyor.

 

Kanada oturum izni olan kişiler birçok avantaj elde etmektedir, bu avantajlar;

 

  • Eğitim ve çalışma izni

 

  • Sağlık sigortası

 

  • Kanada vatandaşlığı hakkı

 

  • Kanada kanunları korumasına girmek

 

  • Vergiler gibi seçenekler sunulmaktadır.

 

Kanada oturum izni bulunmasına rağmen kişiler oy kullanma gibi durumlarda hakka sahip değildir. Aynı zamanda çalışma hakkı bulunuyor.

 

Kanada oturum izni bulunan kişiler dilerse Kanada dışında da yaşayabilir. Ancak kişilerin mutlaka 5 yıl içerisinde en az iki yıl Kanada’da yaşamış olması gereklidir. Bunun aksi bir durum da Kanada oturum izni alan kişiler için bu izni kaybetme gibi durumlar meydana gelebilir.

 

Kanada Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:www.canadainternational.gc.caolup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.