Kanada Vize Başvurusu Kapsamlı Rehber

Kanada vize başvuru kapsamlı rehber

Kanada Turistik Vize

Kanada, günümüzde turistik amaçlı en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Her yıl, dünyanın pek çok bölgesinden, Kanada’ya turist olarak seyahat edilmektedir. Kanada’ya yapılacak olan turistik ziyaretler, vize ile gerçekleştirilmektedir. Vize alımı için belli bir prosedürün takip edilmesine ihtiyaç vardır. Prosedüre ait detayların bilgisi, vize sürecinin kusursuz ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Kanada vizesi alacak kimselerin, başvurudan önce süreç hakkında bilgi edinmesi tavsiye edilmektedir.

Kanada Turistik Vize İşlemleri?

Kanada turistik vize işlemleri, Kanada konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Ayrıca konsolosluk tarafından bizzat görevlendirilen vize başvuru merkezleri, bu işlemleri yürütme yetkisine sahiptir. Turistik vizeye başvurulurken, talep edilen belgelerin eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması önem taşımaktadır. Kanada, vize sürecinde bu belgeleri ve prosedürün hatasız takip edilmesini önemsemektedir. Aksi halde vize talebinin reddedilmesi söz konusu olabilir.

Kanada turist vizesine başvurulurken en önemli unsur, geçerliliği olan bir pasaporttur. Ancak geçerli bir pasaporta sahip olan kimseler, vize başvurusunda bulunabilir. Bu pasaportun en az bir yıl süreyle geçerliliğinin olması gerekmektedir. Daha kısa süreye sahip pasaportlar ile başvuru yapılamaz. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar geçerli değildir. Üzeri yıpranmış, eski görünümlü pasaportlar da kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla vize başvurusunda bulunacak kimselerin, tüm işlemlerin öncesinde pasaportlarını hazırlamaları gerekmektedir. Geçerli bir pasaporta sahip olan kimseler, bu aşamadan muaftır.

Vize işlemlerine başlanırken, uluslararası standartlara sahip biyometrik fotoğraf çekimi önemli bir aşamadır. Vize başvurusunda iki adet biyometrik fotoğrafın dosyaya eklenmesi istenecektir. Bu fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş olması önemlidir. Fotoğrafın kişiyi açıkça tanımaya imkan sunmasına ihtiyaç vardır. Pasaport ve fotoğrafın temininden sonra vize işlemlerinde sıra diğer prosedürlerin uygulanmasına gelecektir.

Kanada Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada turistik vizesi alınırken başvuru formunun eksiksiz doldurulması önemlidir. Bu form, Kanada konsolosluğu resmi sitesinden temin edilmektedir. Formun bizzat vize başvurusu yapan kimse tarafından doldurulup, imzalanması gerekir. Bu form, İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. Başvurunun reddedilmemesi adına formda beyan edilen bilgilerin hatasız olması şarttır. Eksik, yanlış ve yanıltıcı bilgiler beyan etmek, vize sürecini tehlikeye atar.

Kanada turistik vizesi almanın bir diğer püf noktası da başvuru yapan kimsenin gelir, çalışma ve hesap bilgilerini hatasız sunmasıdır. Buna göre başvuru yapan kimsenin çalıştığı iş yerinden bir izin belgesi alması istenmektedir. İzin belgesi, seyahat edecek kimsenin seyahat edilecek tarihlerde iş yerinden izinli olduğunu gösteren bir belgedir. Bunun yanı sıra SGK dökümleri, son 3 aya ait banka hesap bilgileri beyan edilmelidir.

Eğer başvuru yapan kimse ev hanımı veya öğrenci ise, bu durumda farklı bir prosedür izlenmektedir. Ev hanımı veya öğrenci olan kimsenin seyahat masraflarını karşılayan kimsenin gelir bilgileri gerekmektedir. Eş veya anne, baba olan kişinin çalışma ve gelir bilgileri beyan edilmelidir. Bu taleplerin amacı, kişinin seyahat sırasında kendisine yetecek maddi gücünün olduğunun ispatlanmasıdır.

Kanada Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada turistik vizesi alınırken, geniş kapsamlı bir vize dosyası hazırlanacaktır. Bu dosyada vize başvuru formu, pasaport ve gelir bilgileri mutlaka yer alacaktır. Bunlara ek olarak kişinin seyahat amacını dile getiren şahsi bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçenin İngilizce olarak yazılması talep edilmektedir. Dilekçede seyahatin amacı, ne kadar süreyle Kanada’da kalınacağı, bu esnada nerede konaklanacağı gibi bilgiler açıklanmalıdır. Ayrıca dosyaya seyahat ve konaklama rezervasyonu bilgileri mutlaka eklenmelidir.

Kanada turistik vizesi evrakları arasında sağlık sigortası belgeleri de bulunmaktadır. Kişinin seyahati sırasında başına gelebilecek olumsuzluklar için, bu sağlık sigortasının yapılması şarttır. Sigortanın kapsamının yeterli olması istenmektedir. En az 30.000 Euro değerindeki bir sağlık sigortasına sahip olunması işlemleri kolaylaştıracaktır.

Yolculuk ailece yapılıyorsa, bazı ek evraklar da istenmektedir. Buna göre evlilik cüzdanı, vukuatlı aile kayıt bilgilerini içeren belgelere gerek vardır. Bu belgeler hazırlandıktan sonra vize dosyası ile beraber Kanada konsolosluğuna başvurulabilir. Başvurular randevu sistemi ile yapılmaktadır. Randevuda vize talebinde bulunan kişiyle yüz yüze görüşme sağlanacaktır. Ayrıca görüşmede kişiye ait parmak izinin alınma işlemi gerçekleşecektir.

Kanada Turistik Vize Ücretleri

Kanada’ya yapılacak turistik ziyaretlerde vize ücretinin ödenmesi de gerekmektedir. Vize ücretleri Kanada konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup, ödenmesi zorunludur. Bu ücretler, her yıl güncellenir. Güncellemede yıllık ekonomik durum, enflasyon gibi değerler esas alınmaktadır. Ücretin ödendiğine dair belgenin, vize dosyasına eklenmesi beklenmektedir.

Kanada turistik vize ücretlerinin güncel tutarı, 185 Kanada dolarıdır. Bu bedel yalnızca turist vizeleri için geçerlidir. Diğer vize türlerinde daha farklı ücretler uygulanır. 185 Kanada doları ödemesi beklenen kimselerin, Kanada’ya yapacakları ziyaretlerin 6 aydan daha kısa bir süreyi kapsaması gerekir. Eğer Kanada’da daha uzun bir süre kalınacaksa, daha yüksek vize ücreti ödenmesi talep edilecektir

2017 yılı itibariyle, vize ücretlerinin bankalardan ödenmesi uygulaması artık kaldırılmıştır. Vize başvurusu yapacak kimseler, bu ücreti dijital platformlardan sanal pos aracılığıyla yapabilmektedir. Ödemeler kredi kartıyla alınmaktadır.

Kanada Ticari Vize

Kanada’ya yapılan çeşitli iş ziyaretleri, ticari vize kapsamında değerlendirilmektedir. Diğer vizelerden daha farklı şartları olan bu vize, oldukça hassas bir süreci içermektedir. Bu süreçte istenilen belgelerin eksiksiz hazırlanması şarttır. Ve bu vizeye ait bazı şartların yerine getirilmesi beklenmektedir. İş seyahatlerinin aksamadan yapılabilmesi adına, vize sürecinin gereken koşullarda ilerlemesi gerekir. Bu nedenle Kanada ticari vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli tüm bilgiler araştırılmalıdır.

Kanada Ticari Vize İşlemleri?

Kanada ticari vize işlemlerinin başlatılması için belli koşullar gerekmektedir. Buna göre ticari vize talebinin 6 aydan daha az bir süreyi kapsaması istenmektedir. Bundan daha uzun sürecek iş gezileri, ticari vize kapsamında değerlendirilmemektedir. Gezinin amacında Kanada’da bir iş yeri açmak bulunmamalıdır. Kanada’da yatırım yapmak isteyenler, daha farklı vize türlerine başvurmalıdır.

Ticari vize başvurusunda bulunan kimselerin, gelirleri, kazanç kaynakları bu ülkenin dışında olmalıdır. İşlemlerin başlatılması için gerekli başvuru şartlarında kişinin suç kaydının bulunmaması önemlidir. Seyahat için geçerliliği olan bir pasaportu olmalıdır. Aynı zamanda seyahatte kendisine gerekecek maddi imkanları belgelemek gerekmektedir.
Kanada ticari vize işlemleri kapsamına giren belli ticari faaliyetler bulunmaktadır. Bunlar arasında çeşitli toplantılara, konferanslara katılmak bulunmaktadır. Mal veya hizmet siparişi için, ticari vize alınabilir. Kanada’dan herhangi bir mal veya hizmet satın almak, bu vizenin kapsamındadır.

Ticari vize kapsamında bazı iş eğitimleri de değerlendirilmektedir. Kanada’da bulunan bir işletmeden ticari eğitim almak veya ticari eğitim vermek isteyenler ticari vizeye başvurabilir. Ticari vize işlemleri, ancak bu koşulları sağlayan kimseler için başlatılacaktır.

Kanada Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Ticari vize başvuruları, bir şirket adına yapılmaktadır. Başvurularda yazılan vize talep dilekçesi önem taşır. Bu dilekçe Kanada konsolosluğuna hitap ederek yazılmalıdır. Dilekçede kişinin ziyaret amacı detaylarıyla açıklanmalıdır. Kanada’da ne kadar süreyle kalınacağı, bu esnada ülkede hangi temaslarda bulunulacağı anlatılmalıdır. Dilekçede ülkeden ayrılış tarihi mutlaka belirtilmelidir. Varsa, Kanada’da temas kurulacak olan diğer şirketlerin bilgileri aktarılmalıdır.

Yazılacak olan dilekçenin sonunda şirketin kaşesi kullanılmalıdır. İmzanın ıslak imza olma zorunluluğu vardır. Ziyaret sebebi, Kanada’da bulunan bir şirketin daveti ise, bu da mutlaka belirtilmelidir. Kanada’da faaliyet gösteren bu şirketin davet mektubunun da beyan edilmesine ihtiyaç duyulur.

Ticari vize alabilmek, turist vizesinden çok daha geniş kapsamlı işlemleri içermektedir. Buna göre ziyareti yapacak kimsenin, bir şirkete bağlı olduğunu kanıtlaması zorunludur. Bunun adına şirketin son dönem faaliyet raporları, vergi levhasına ilişkin bilgiler beyan edilmelidir. Ayrıca kişinin bu şirkette çalıştığına dair belgeler hazırlanmalıdır. Bunların hepsi, vize dosyasına eklenecek belgelerdir.

Kanada Ticari Vize Gerekli Evraklar?

Kanada ticari vizesine başvurulurken, hazırlanması gereken birçok belge bulunmaktadır. Bunlar kişisel belgeler, şirket belgeleri, gelir belgeleri, rezervasyon belgeleri olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Kişisel belgeler arasında geçerliliği olan bir pasaport ilk sırada gelmektedir. Bu pasaportun en az bir yıl süreyle geçerliliğinin bulunması şarttır. 10 yıldan daha eski veya yıpranmış pasaportlarla vize başvurusu yapılamaz.

Pasaport ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Kanada konsolosluğu 35×45 mm ebatlarındaki biyometrik fotoğrafları kabul etmektedir. Bu fotoğrafın üç ay içerisinde çekilmiş olması zorunludur. Fotoğraftan kişinin açıkça tanınması beklenir. Bir diğer kişisel belge de tam vukuatlı aile nüfus kayıt örneğidir. Bununla beraber nüfus cüzdan örneğinin sunulması beklenmektedir.

Kişinin çalışma belgeleri de ticari vize başvurularında önem taşımaktadır. SGK hizmet dökümü ve giriş bildirgesi belgeleri hazırlanacaktır. Çalışma belgeleri arasında, iş yerinden yazılan bir izin belgesi sunulmalıdır. Bu izin belgesinde kişinin seyahat tarihleri arasında izinli olduğu, şirket tarafından beyan edilmelidir. İzin belgesinin, şirketin antetli kağıdına yazılması ve yetkililer tarafından imzalanması istenmektedir. Başvuru evraklarında şirkete ait beyan edilecek belgeler de mevcuttur. Bunlar güncel şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, şirket imza sirküleridir.

Ticari vize talebinde bulunan kimsenin gelir belgeleri de gereken evraklar arasındadır. Bunların başında şirket tarafından verilecek kaşeli maaş bordrosu vardır. Son 3 aylık bordronun beyan edilmesi yeterlidir. Seyahat edecek kimsenin son 3 aya ait banka hesap hareketlerin dökümlerine gerek duyulmaktadır. Ayrıca bu kişinin banka hesabında en az 3000 TL bakiyesinin bulunması istenmektedir. Tüm bunların haricinde seyahat rezervasyonu bilgileri, 30.000 Euro değerindeki sağlık sigortası belgeleri, dosyaya eklenecektir.

Kanada Ticari Vize Ücretleri

Kanada ticari vize başvurularında bu evraklar hazırlandıktan sonra, vize ücretinin yatırılması da şart koşulmuştur. Vize ücretleri gerektiği takdirde her yıl Kanada konsolosluğu tarafından yenilenmektedir. Ücretlerin güncel bedelleri, ekonomik koşullar doğrultusunda şekil almaktadır. Kanada ticari vize bedeli olarak güncel tutar, 185 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Bu bedelin 100 doları harç bedeli olarak alınmaktadır.

85 dolarlık bedeli ise, biyometrik işlem kayıt ücreti olarak kabul edilmektedir. Konsolosluk, gereken hallerde ek hizmet ücretleri talep edebilir.

Kanada ticari vize ücretleri, yalnızca online sistemlerden sanal pos ile yatırılmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemeler kabul edilmektedir. Ücretlerin, daha önceki dönemlerde olduğu gibi bankalardan yatırılması kabul edilmemektedir.

Kanada Aile Ziyaret Vizesi

Türkiye sınırlarında bulunan Türk vatandaşları ve üçüncü dünya vatandaşları Kanada konsolosluklarına vize başvuru talebinde bulunabilir. Vize başvuru işlemleri, vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Kanada Aile Ziyareti Vizesi bu vize çeşitlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Türkiye Devleti vatandaşlarının Kanada’da aile üyeleri ya da akrabaları yaşıyor olabilir. Kanada’da yaşayan aile üyelerini ve akrabaları ziyaret etmek için adres bilgisi verilerek aile ziyareti vizesi başvurusu yapmak mümkündür. Aile ziyareti vizesi süresi 2 yıl olarak geçmektedir.

2 yıl sonunda bu sürenin yenilenmesi zorunluluk taşımaktadır. Pasaportun geçerlilik süresi de kontrol edilerek başvuruda bulunulmalıdır. Pasaport süresi aile ziyareti süresinden önce dolarsa bu durum problem teşkil edebilmektedir. Konsolosluğa başvuruda bulunulduğunda genelde pasaport yenilenme zorunluluğu sebebiyle başvurunun reddini göndermektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vize İşlemleri?

Kanada Aile Ziyareti vizesi ilk başvuru aşaması online olarak internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu aşamada öncelikle vize başvuru formu doldurulmaktadır. Formda istenen bilgileri tam ve doğru olarak doldurduğunuza emin olmalısınız. Daha sonra ise Aile Bilgi Formu doldurulmalıdır. Bu evraklarla birlikte ekteki gizlilik formu da onaylanarak gönderilmelidir. Bu aşama ilk aşamadır. Daha sonra Kanada Konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu talep edilmelidir.

Belirtilen saat ve tarihte konsolosluğa giderek başvuru işlemleri tamamlanmalıdır. Başvuru sırasında sunulan evraklar ile konsolosluktaki görevlilerin kısa süreliğine akraba ziyareti amacıyla gidildiğine ikna olması gerekmektedir. Bunun için aile üyelerinin davet ettiğini kanıtlayan belgeler, uçak gidiş dönüş biletleri gibi evraklar verilebilir. Ne kadar çok evrak sunulursa ikna ediciliği o kadar yüksek olmaktadır.

Aile Bilgi Formu ise Türkçe olarak, tam ve doğru doldurulduğunu bizzat görmek isteyebilir. Aile bağlarının kuvvetli olduğunu ve gidiş dönüşün her daim yaşandığını kanıtlayan ek belge talep edebilir. Kanada Aile Ziyareti Vizesi en geç 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlar ise başvuruda bulunanın adresine posta ile ulaştırılmaktadır.

Kanada Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Kanada’da Aile ve akrabalarından birinin yaşadığını, aile üyeleri tarafından davet edildiğini, bağların güçlü olduğunu ve her daim gidiş dönüşün olduğunu kanıtlayan başvurular anında onaylanmaktadır. Bu sebeple Kanada Aile Ziyareti vizesi için öncelikle Aile Bilgi Formu doldurulmalıdır.

Form eksiksiz olarak ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Herhangi yanlış bir bilgi güven sarsacağı için başvurunun reddedilmesine sebep olabilmektedir. Bununla birlikte özellikle ilk defa başvuruda bulunanlar güven oluşturabilmek amacıyla daha fazla evrak sunmalıdır. Aile üyelerinin davet ettiğine dair belge sunulması başvurunun onaylanmasını garanti altına alabilmektedir. Birçok başvuru sahibi başvurularını genellikle danışmanlık firmaları aracılığıyla yapmaktadır.

Danışmanlık firmalarında bulunan temsilciler vasıtasıyla daha profesyonelce ve hızlı bir şekilde aile ziyareti vizesi almak mümkündür. Ancak tecrübesine güvenen başvuru sahipleri hızlı ve güvenilir bir şekilde aile ziyareti vizesi alabilmektedir. Vize işlemleri sırasında formda doldurulan bilgiler pasaporta da yansıtılmaktadır. Bu bilgiler barkod ile başvuru sahibine verilmektedir. Bu sebeple bilgilerin birbiriyle uyuşup uyuşmadığı anında ortaya çıkacaktır. Bu konuya dikkat edildiği taktirde kısa sürede aile ziyareti vizesi almak mümkündür.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada Ziyaretçi Vizesi için gerekli evraklar, şahsen başvuruda bulunarak konsolosluğa ulaştırılabilir. Ancak danışmanlık firmasına ulaştırılarak da iletilebilir. Ancak online olarak başvuru formu ve Aile Ziyareti Bilgi Formu doldurulmak zorundadır. Bununla birlikte ekte yer alan gizlilik formu da onaylandıktan sonra ilk aşama tamamlanmalıdır.

Bu bilgilerin doğru doldurulması oldukça büyük öneme sahiptir. Herhangi bir çelişkiyle karşılaşılması güvensizliğe sebep olacağı için red cevabı alınabilir. Uçak gidiş dönüş biletleri, kimlik bilgiler, biyometrik pasaport, akraba ikamet bilgileri gibi evraklar da ekte verilen evraklar arasındadır. Tüm evrakların güncel tarihli olmasına ve doğru olmasına özen gösterilmelidir.

Kanada Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Kanada Aile Ziyareti Vize ücretleri internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebilir. Aile ziyareti vize ücreti dolar üzerinden yapılır. Kanada doları ile yapılan ödemeler için çek ödemesi ya da banka havalesi gerçekleştirilir. Kanada Büyükelçiliği Garanti Bankası ile anlaşmalı olan resmi kurumlardan biridir. Bu banka üzerinden yapılacak olan Kanada Doları ödemeleri kabul edilmektedir. Kanada Aile Ziyareti vize ücretleri ikamet edilecek zamana göre değişiklik göstermektedir. Belirtilen tarihten daha uzun süre ikamet edenler ise yeniden izin alarak ve ek ücret ödeyerek kalma zorunluluğuna sahiptir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi

Kanada, tüm dünyada refah seviyesi en yüksek olan ülkelerden biridir. Bu ülkede eğitim koşulları da oldukça gelişmiş durumdadır. Bu imkanlar, dünyanın her yerinden birçok öğrenciyi Kanada’da eğitim almaya teşvik etmektedir. Ülkemizden de çok sayıda öğrenci, her yıl Kanada’ya eğitim almak için gitmektedir. Bu eğitimi almak, Kanada öğrenci eğitim vizelerini almaya bağlıdır. Vize başvuruları, oldukça detaylı ve hassas bir sürece bağlıdır. Bu sürecin aksamaması adına gereken prosedürün bilinmesine ihtiyaç vardır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Kanada’da yabancı öğrencilere eğitim veren birçok okul bulunmaktadır. Bu okulların her birinin belli şartları vardır. Kanada öğrenci vizesine başvurulmadan önce, okulların araştırılması yerinde olacaktır. Çünkü vize başvurusunda, öğrencinin herhangi bir okula kabul edilmiş olması gerekmektedir. Bu okullardan birisine kabul edildiğini gösteren belge ile eğitim iznine başvurulabilir. Kanada öğrenci vizesi başvurularının ilk şartı, bu ülkeden bir eğitim iznine sahip olmaktadır. Ancak eğitim izni, tek başına bir vize anlamına gelmemektedir. Yani eğitim izni alan kişiler, sadece buna ait evraklarla Kanada’ya seyahat edemez. Eğitim izni belgeleri, vize işlemlerinin önemli bir parçasıdır.

Kanada eğitim iznine başvurmak için, eğitim alınacak okulun kabul mektubu gereklidir. Bununla beraber öğrencinin sabıka kaydının olmamasına ve sağlıklı olduğuna dair bir rapora gerek vardır. Bu belgelerle eğitim iznine başvurulmaktadır. Eğitim izin başvuru formu, Kanada konsolosluğundan temin edilmektedir.

Eğitim izni çıktıktan sonra, vize sürecine devam edilir. Sırada öğrenci vizesinin diğer şartlarını yerine getirmek bulunmaktadır. Bunlar, birtakım belgelerin hazırlanmasıyla sağlanacaktır.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada öğrenci eğitim vizesi almanın püf noktası, gereken standartlara sahip bir niyet mektubu yazmaktan geçmektedir. Bu niyet mektubu, öğrencinin kendi ağzından yazılmalıdır. Mektubun İngilizce veya Fransızca olması istenmektedir.

Mektubun amacı, öğrencinin Kanada’da neden eğitim almak istediğinin açıklanmasıdır. Kanada’da hangi okulda ne tür bir eğitim alacağından bahsetmesi istenir. Eğitimin süresi, ülkede ne kadar süre ile kalınacağı niyet mektubunda açıklanmalıdır.

Bu niyet mektubunda, öğrencinin maddi kaynaklarından da bahsetmesi istenmektedir. Yani Kanada’da kaldığı süre içerisinde geçimini nasıl sağlayacağı açıklanmalıdır. Eğer masraflar ailesi tarafından karşılanacak ise, bunu karşılayacak aile bireyinden bahsedilecektir. Bu açıklamada amaç, öğrencinin Kanada ülkesine yük olmadan kendi kendisini geçindirebileceğinin kanıtlanmasıdır. Aynı zamanda eğitim tamamlandığında, öğrencinin ülkeyi sorunsuzca terk edeceğinin kanıtlanması beklenmektedir.

Eğer öğrenci, ülkede kaldığı süre zarfında çalışmayı düşünüyorsa, bunu da açıkça belirtmesi kendi yararına olacaktır. Kanada, öğrencilere belli koşullarda çalışma hakkı tanımaktadır. Ancak niyet mektubunda, bunun açıkça ifade edilmesi önemlidir. Bu niyet mektubunun yazılması, Kanada’dan öğrenci vizesi almanın en önemli detayıdır. Mektup yeterli açıklığa sahip değilse, vize başvurusu reddedilebilir. Bu nedenle mektup hazırlanırken dikkatli davranılmalıdır. Mektup hazırlandıktan sonra sıra, diğer evrak ve belgelerin hazırlanmasına gelecektir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada öğrenci eğitim vizesi başvurusunda bazı evrakların hazırlanması şarttır. Bunlar vize dosyasına eklenmek suretiyle konsolosluğa teslim edilecektir. Eğitim izin başvuru formu ve vize başvuru formu Kanada konsolosluğundan temin edilerek doldurulabilir. Bunun dışında öğrenciye sponsor olan aile bireyinin çalışma belgeleri hazırlanmalıdır. SGK dökümü, aylık net geliri gösteren belgeler mutlaka hazırlanmalıdır. Buna ek olarak öğrenciye sponsor olan aile bireyinin ek gelirleri varsa, bunların da belgelenmesi yararlı olabilir. Örneğin kira gelirleri, üzerinde görünen gayrimenkullerin belgeleri hazırlanabilir.

Eğer Kanada’ya eğitim almaya giden kişi 18 yaşından küçük ise, vize başvurusunda ailesinin yanında olması gerekmektedir. Ailenin öğrencinin bu seyahatine izin verdiğini gösteren bir belgeye ihtiyaç vardır. Bu belge noterde hazırlanmaktadır.

Vize başvurularında en az bir yıllık geçerliliği olan bir pasaport gereklidir. Eski, yıpranmış pasaportlar geçerli sayılmaz. Seyahat edecek öğrencinin biyometrik dört adet fotoğrafının evraklara eklenmesi istenmektedir. Ayrıca Kanada’da ikamet edilen süre içerisindeki konaklama bilgileri konsolosluğa sunulmak zorundadır. Seyahate ilişkin detaylar da bildirilmelidir. Uçak rezervasyonu belgeleri, dosyaya eklenecektir.

Tüm bu evraklarla birlikte vize başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır. Bunun ödendiğine dair banka dekontu, vize dosyasına eklenecektir. Bunlar, Kanada öğrenci vizesi başvurusu için gerekli belgelerdir.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi Hakkında Detaylar

Söz konusu belgelerin temin edilmesi, vize dosyasını oluşturmak için yeterlidir. Vize dosyası oluşturulduktan sonra konsolosluktan randevu alınması şarttır. Bu randevular, vize talebinde bulunan kimselerin daha yakından tanınması amacıyla verilmektedir. Randevuda kişiye ait parmak izinin alınması işlemleri gerçekleşmektedir. Uluslararası seyahatlerde parmak izinin verilmesi zorunludur.

Bu, uluslararası güvenlik koşulları için yapılan bir uygulamadır. Kanada vize talebinde bulunan öğrenciler eğer reşit değilse, randevuya ebeveynleriyle beraber gitmeleri istenmektedir. Görüşmeler sırasında ebeveynin bizzat imzalaması istenen evrak ve belgeler bulunmaktadır. Bu görüşmelerde kişinin sorulan sorulara rahat, içten cevaplar vermesi süreci daha kolay kılacaktır.

Kanada konsolosluğu, randevuları talepten 1 veya 1.5 hafta sonrasına vermektedir. Bu süreçten sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Kanada’ya gidecek öğrencilerin seyahat planlarının aksamaması için bu süreleri göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi

Kanada, kaliteli eğitim kurumlarıyla ünlü bir ülkedir. Kanada’da hem yükseköğrenim hem de dil eğitimi alabilmek mümkündür. Bu ülkede eğitim almak isteyenler, Kanada öğrenci eğitim vizesine sahip olmalıdır. Kanada dil eğitimi vizesi alabilmek, belli kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Eğitim planlarının aksamaması ve vize sürecinin hızlı ilerlemesi adına vize süreci bilinçli şekilde takip edilmelidir.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi İşlemleri

Kanada’da birçok dil okulu bulunmaktadır. Bu okullar, öğrenci kabul ederken belli kriterleri öne sürmektedir. Kanada’da dil eğitimi almak adına yapılacak vize taleplerinden önce bu okulların araştırılması yerinde olacaktır. Çünkü öğrenci vizesi almanın ilk koşulu, bir dil okuluna kabul edilmektedir. Vize dosyasında en önemli belge, öğrencinin okula kabul edildiğini gösteren belge olacaktır.

Kanada’da eğitim almak adına verilen vizelerin belli türleri bulunmaktadır. Vize başvurusu yapan kimsenin eğitimi 6 aydan daha uzun sürecek ise Kanada S1 öğrenci vizesine başvurmalıdır. 6 aydan daha kısa sürecek eğitimlerde ise, Kanada SX-1 vizesine başvurmak gerekmektedir. Kanada eğitim vizelerinin bir diğer türü daha vardır.

Bu vize Quebec Öğrenci vizesi olarak adlandırılmaktadır. Bu vize Kanada’nın Quebec eyaletinde alınacak eğitimlerde gereklidir. 6 aydan uzun süren dil eğitimlerinde geçerlidir. Bu eyalette eğitim alacak öğrenci, Kanada vizesine ek olarak Quebec vizesini de almak durumundadır. Kanada için alınan öğrenci vizelerinde, doğru vize türüne başvurmak, vizenin reddedilmesine engel olacaktır.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada dil eğitimi vizesi almanın ilk işlemi, CIC olarak adlandırılan online sistemden başvuru yapmaktır. Başvuru buradan ilk etapta online olarak yapılır. Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık bürosu tarafından başvuru değerlendirilmeye alınır. Sorulan sorular, Kanada’da eğitim almaya uygun olup olmadığınızı belirleyen sorulardır. Buna göre daha önceden suç kaydının olup olmadığı önemli bir sorudur.

Kanada’ya tek başına mı yoksa aile bireylerinden biriyle mi gideceğiniz de sorulacaktır. Ayrıca eğitim masraflarını nasıl karşılayacağınıza ait bilgiler sizden istenecektir. Bu masraflar aile bireyleri tarafından karşılanıyor ise, bunu belirtmeniz gerekir. Ancak Kanada’da kaldığınız süre içinde eğitimle birlikte çalışmak da istiyorsanız, bunu da açıkça belirtmelisiniz. Çünkü Kanada, öğrencilere belli koşullar altında çalışma imkanı sunan bir ülkedir.

Yaptığınız bu başvuru, kısa sürede değerlendirilerek, size sonuç bildirilecektir. Başvurunun olumlu cevaplanması halinde birtakım belgeleri hazırlamanız istenecektir. Belgelerinizi hazırladıktan sonra Kanada konsolosluğuna başvurup, vize işlemlerinin kalan kısmını tamamlayabilirsiniz. Kanada konsolosluğu randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevu gününde bizzat orada bulunmanız gerekir. Reşit olmayan öğrenciler, randevuya aileleriyle birlikte gitmelidir. Bu durumda ebeveynlerin imzalaması gereken evraklar bulunmaktadır.

Kanada Dil Eğitimi Vizesi Gerekli Evraklar

Kanada’da dil eğitimi alabilmek için gereken vizede, öncelikle herhangi bir dil okuluna kabul edildiğinizi gösteren belgeye ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra Kanada konsolosluğu resmi sitesinden elde edilecek bir başvuru formu doldurulmalıdır. Formun özellikle doldurulması istenen bölümleri, işaretlenmiştir. Bunların hatasız biçimde doldurulması gerekecektir. Formlarda yapılan hatalar, sürecin aksamasına neden olur.

Kanada dil eğitimi vizesi evrakları arasında öğrenciye ait sağlık raporu ve sabıka kaydı raporu da vardır. Ayrıca öğrencinin ülkesine geri döneceğinin kanıtlanmasına ihtiyaç vardır. Bunun için seyahat belgeleri kanıt olarak kabul edilir.

Vize başvurularında biyometrik fotoğraf çektirilmesi zorunludur. Bu fotoğrafın uluslararası standartlara uygun olması şarttır. Biyometrik fotoğrafın ölçülerinin 35 mm x 45 mm olması önemlidir. Fotoğraftan kişinin açıkça tanınabilmesi esastır.

Bu başvurularda pasaportun belli niteliklere sahip olması istenmektedir. Geçerliliği en az 1 yıl olan bir pasaport gerekmektedir. Pasaportun boş sayfalarının olması zorunludur. Eski, aşınmış pasaportlar kabul edilmez. 10 yıldan daha eski bir pasaport geçerli sayılmaz. Bu durumlardaki pasaportların yenilenmesi önerilmektedir.

Kanada’da dil eğitimi alacak öğrenci eğer 18 yaşından küçükse, aile izin belgesine gerek duyulur. Ailenin, öğrencinin bu yolculuğuna izin verdiğini gösteren belgeleri imzalaması şarttır. Eğitim masraflarında aile öğrenciye sponsor oluyorsa, aile bireyinin gelir belgeleri hazırlanmalıdır.

Öğrencinin Kanada’da eğitim alacağı süre içinde kendisine yetecek kadar parasının olduğunun kanıtlanması gerekir. Bunun için banka hesap bilgileri, vize dosyasında sunulmalıdır. Eğitim uzun süreli ise, yıllık olarak 10.000 Kanada Dolarının banka hesabında görülmesi gerekmektedir.

Bu belgelerden sonra sıra vize ücretinin ödenmesine gelir. Vize ücretinin ödendiğini gösteren dokümanların vize dosyasına eklenmesiyle dosya tamamlanmış olur.

Kanada Vize Başvurusu Kapsamlı Rehber S.S.S

Kanada Vizesi Nasıl Alınır 2023?

Kanada vizesi 2023 başvuru koşulları, Kanada Büyükelçiliği tarafından açıklanmıştır. Kanada Devleti ve göçmen yasaları dahilinde şekillenen vize başvuruları, konsolosluklara şahsen müracaat edilerek alınabilir. Başvurular ayrıca vize başvuru merkezlerinden de kabul edilmektedir.

Kanada Vize Başvuruları Başladı mı?

Kanada vize başvuru merkezi 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü yeniden faaliyete geçiyor ama yeni bir duyuru yapılana kadar aşağıdaki sınırlı hizmetleri sunacaktır.

Kanada vizesi kaç günde çıkar 2023?

Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte olan Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak büyükelçilikte görevli olan vize yetkilisi kişinin vize başvuru evraklarını eksik olarak değerlendirebilir ve ek evrak talep edebilir.

Kanada vize sayfamızı ziyaret ediniz.