Kanada Vize İşlemleri 2023 Güncel Bilgiler

Kanada Vize

Kanada’ya seyahatte bulunmak isteyen kişilerin kesinlikle Kanada vizesi sahibi olması gerekmektedir. Seyahat türlerine bağlı olarak da vize kategorileri farklılık göstermektedir. Kanada vizesi başvurusu yapmak deneyim ve güven de gerektirmektedir. Kanada Kültür Merkezi ile Kanada vizesi başvurularınızı da güven ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada başvuru formu hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurulması da oldukça önemlidir. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmemektedir. Bunun yerine ise hazırlanan vize başvuru formu ve evraklar gön önünde bulundurularak değerlendirmeler gerçekleştirmektedir.

2018 senesinden itibaren de Kanada vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler tarafından da parmak izi talep edilmektedir. Kanada vizesi başvuru formları, Kanada Kültür Merkezinin alanında uzman danışmanları ile hazırlandıktan sonra parmak izi verilebilmektedir.

Seyahat amaçlarının doğrultusunda başvuru formları doldurulmalıdır.

Kanada Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada’ya seyahatte bulunmak isteyen bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kanada vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Vize başvuru gerçekleştirilirken doğru kategoride ve istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanıp başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vize başvuruları gerekli başvuru formlarının hazırlanması ile başlamaktadır. Kanada Konsolosluğu gerekli durumlar haricinde ise yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmez. Bunların yerine hazırlanan vize başvuru formu ve gereken evrakları değerlendirerek cevap vermektedirler.

Kanada Vizesi Kategorileri Nelerdir?

Kanada vize başvuruları gerçekleştirilirken doğru kategorilerde başvurular yapılmalıdır. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir;

1-Kanada Turist Vizesi

En sık başvuru gerçekleştirilen vize kategorileri arasında yer almaktadır. Özellikle de kısa süreli ve seyahat amaçlı Kanada’ya seyahatte bulunacak kişilerin Kanada turist vizesi alması gerekmektedir.

2-Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabileceği vize kategorisi olmaktadır. Kısa süreli öğrenci vizesi ve uzun süreli öğrenci vizesi olarak da ikiye ayrılmaktadır.

3-CAQ Vizesi

Quebec eyaletinde eğitim almak isteyen kişilerin Kanada öğrenci vizesinden önce CAQ vizesi sahibi olması gerekmektedir.

4-Kanada Çalışma Vizesi

Kanada’da çalışmak isteyen kişilerin de Kanada çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvurular için muhakkak ki çalışma davetinin de olması gerekmektedir.

Kanada Vize Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Son senelerde Kanada’ya olan ilgiler her geçen gün artmaktadır. Gerek öğrenci olarak gitmek isteyenler, gerekse turist olarak gitmek isteyen kişilerin sayısı sürekli artış göstermektedir. Kanada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Vize başvurularından önce de Kanada vizesi ücretini yatırmanız gerekmektedir.

Kanada Vizesi Ret Sebepleri

Gerçekleştirilen vize başvurularında bazı durumlarda olumsuz cevaplar verilebilmektedir. Kanada vizesi ret sebepleri arasında da pek çok sebep karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda yer alan sebepler sadece birkaç tanesi olmaktadır. Gelecek olumsuz cevap için farklı sebeplerin de karşınıza çıkabileceğini hatırlatmak isteriz.

1-Purpose Of Visit:

En sık karşımıza çıkan Kanada vizesi ret sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle de acemi danışmanlar tarafından gerçekleştirilen başvurular da en çok alınan sebepler arasında yer almaktadır. Vize talebinizin sebebinin anlaşılamaması demektir.

2-Travel History:

Daha önce yurt dışı deneyimi olmayan kişilerin de karşısına en sık çıkan ret nedeni olmaktadır. Kişinin gidip, yasal olmayan yol ile kalacağına inandığı için karşısına çıkmaktadır.

3-Financial Reasons:

Seyahat amaçlarınızı karşılayacak seviyede bakiyeye gelirlere sahip olmadığınız durumlarda karşınıza çıkabilecek ret sebepleri arasında yer almaktadır.

Kanada vizesi başvuruları yapılırken bütün adımlar ve prosedürlerin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme de gerçekleştirmemektedir. Bunun yerine ise gerekli hazırlanan Kanada  başvuru formu ve evrakları göz önünde bulundurarak değerlendirme gerçekleştirmektedir.

Kanada vizesi başvuruları alanlarında uzman danışmanlar ile beraber gerçekleştirilmelidir.

Kanada Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize kategorileri arasında en çok tercih edilen tür ise Kanada turist vizesi olmaktadır. Kısa süreli ve turizm amaçlı seyahatlerde Kanada turist vizeleri tercih edilmektedir.

Kanada turist vizesinde seyahat amaçlarının doğru olarak belirtilmesi ve buna uygun olarak da başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi süreç için en önemli adımlardan bir tanesidir.

Vize başvuru formlarının doldurulmasıyla bu süreç başlamaktadır. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmemektedir. Bunun yerine de Kanada turist vizesi başvuru formları ve gerekli evrakları inceleyerek vize taleplerine cevap vermektedir. Bu yüzden de eksik evrak ya da hatalı bir form ile başvurmak vize alma şansınızı da ortadan kaldıracaktır.

Eksik gerçekleştirilen başvurular ya olumsuz olarak sonuçlanır ya da geçersiz sayılmaktadır. Bu durum da her zaman planlarınızı ertelemenize de neden olabilir. Başvurular muhakkak Kanada Konsolosluğunun istediği düzende gerçekleştirilmesi gerekir.

Bu yüzden de vize başvuru formları alanlarında uzman danışmanlarla hazırlanmalıdır. VFS Global, Kanada turist vizesi başvurularında uzman danışmanlar ile beraber başvurularınızı güvenle gerçekleştirmektedir.

Kanada’da Turist Vizesi İle Çalışmak

Kanada’ya turistik amaçla gitmek isteyen kişilerin mutlaka düzenli bir geliri olması ve bunları da belgelendirmeleri gerekmektedir. Düzenli bir geliri olmayan ev hanımı ya da öğrenciler birinci derece akrabası sponsor olduğu takdirde Kanada turistik vizeye başvurularda bulunabilirler. Okul bittikten sonra ise herhangi bir işe girip çalışmayan erkekler ancak çalışmaya başladıktan sonra başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kanada’da turist vizesi ile çalışmak mümkün olmamaktadır. Kanada’da çalışmak için Kanada çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Kanada’ya çalışmak için 3 farklı şekilde gidebilirsiniz.

1-Expres Entry (Ekspres Giriş)

2-Open Work Permit (Açık çalışma izni)

3-Employer Specific Work Permits (İşverene özgü çalışma vizesi)

Kanada’da uzun süreli eğitim alan kişiler okul sürelerince yarı zamanlı olarak çalışabildikleri gibi okul hayatı bittikten sonra da uluslararası marka olmuş firmalarda da çalışma hayatlarına başlayabilme fırsatları yakalayabilmektelerdir.

Kanada’da turist vizesi ile çalışmak  mümkün olmadığından, Kanada’da çalışmanın alternatif yollarını da öğrenmek için VFS Global ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da eğitim almayı planlıyorsanız eğer, sanıldığının aksine “Kanada öğrenci vizesi almak zor mu?” diyenler için de hiçte zor olmadığını söylemekte fayda vardır. Zira her yabancı ülkede olduğu gibi bu ülkede de bazı koşullar vardır ve bu koşulları doğru ve eksiksiz bir şekilde adım adım izleyerek yerine getirirseniz Kanada öğrenci vizesi reddi gibi bir durumla da karşılaşmayacağınızı da belirtmek gerekmektedir.

Kanada’da öğrenci vizeleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

1-S1 Öğrenci Vizesi: 6 aydan daha uzun süreli olarak Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için gerekli olan vize türüdür. Üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlara kayıt yaptırmayı düşünen öğrenciler, S1 öğrenci vizesine başvururlar. Vize için gereken başvuruları yaptıktan ve kabul olduktan sonra elinize ulaşan takdim mektubu ve pasaportunuzu Kanada’ya giriş yaparken yetkililere sunarak öğrenci vizenizi geçerli bir hale getirmiş olacaksınız. Farklı bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde de öğrenci vizeniz son bulurken, tekrar girerken de ilk giriş yaptığınızdaki adımları tekrar etmeniz gerekecektir.

2-SX1 Olarak İsimlendirilen Kısa Dönem Öğrenci Vizeler: Kanada’da 6 aydan daha kısa süreli özellikle de dil eğitimleri alacak öğrencilerin tercihi olmaktadır. Bu vize aynı zamanda da giriş vizesi olarak da alınır ve SX1 öğrenci vizelerinin aksine, pasaportlarınıza etiket olarak basılmaktadır. Bu vize türü tek girişli olmaktadır ve sadece Amerika’yı ziyaret etme imkanı da sunmaktadır. Farklı bir ülkeyi ziyaret etmenize olanak da sağlamaz.

3-CAQ- Quebec Öğrenci Vizesi: Kanada’nın Quebec eyaletinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin Kanada öğrenci vizesi ile beraber ek olarak almaları gereken vize olmaktadır. 6 aydan daha da uzun süreli ikamet edecek olan öğrencilere verilmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Kanada’da okumayı düşünen öğrencilerin, Kanada öğrenci vizesi alabilmeleri için öncelikle bir eğitim kurumundan başvurularının kabul edildiğine dair onayı ve belgeyi de almaları gerekmektedir. Daha sonra da Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik yani CIC üzerinden online bir şekilde ya da Kanada’da öğrenci vizesi için başvuru da bulunabilirler. Vize başvurularının onaylanma ya da reddedilme kararı Kanada Mültecilik, Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu yani IRCC memurları tarafından verilmektedir.

Başvuru öncesinde öğrenci vizesine uygun olup olmadığınızı doğrulamak için de sizlerden kısa bir anket doldurmanız istenecektir. Fransızca ya da İngilizce dil seçeneklerine sahip web sitesinde soruları ve sizlerden istenilen evrakları doğru anladığınızdan emin olmanız önerilmektedir. Daha sonra da eğer ki başvuruda bulunabilme hakkı elde ederseniz, 60 gün geçerli olan kişisel kontrol listesi koduna da sahip olacaksınız. Bu kodla açacağınız MyCIC hesabınız sayesinde de belgeleri öğrenir ve gönderir, vize ücretlerini öder ve kontrol etmiş de olursunuz. Başvuru sonrasında da bazı adayların vize ofislerine görüşmeye gelmeleri gerebildiğini de söylemekte fayda vardır.

Gereken Evraklar Nelerdir?

Kanada’da eğitim almak için öğrenci vizelerine başvuracak öğrencilerin, yapılan anket sonucunda da bazı kişisel bilgiler ile ilgili birkaç soruya cevap vermeleri gerekmektedir. Bunlar;

-Daha önce kayıtlara geçmiş bir suçunuz olup olmadığı

-Kanada’ya giderken yanınızda ailenizden birisini götürüp götürmeyeceğiniz

-Eğitim süresince her hangi bir finansmanınızın olup olmadığı

Kanada öğrenci vizesi reddedilmeleri yukarıda belirtilen durumları karşılayıp karşılamadığınıza bağlı olarak gerçekleşmektedir. Aynı zamanda da hazırlayacağınız tüm belgeler, İngilizce diline yeminli tercümanlar tarafınca çevrilmiş olması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi almanız için gereken belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir;

-Doldurulmuş Kanada başvuru formu

-Üniversiteden alınmış olan orijinal kabul mektubu

-Sağlık raporu

-Sabıka kaydı

-Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayan bir seyahat belgesi

-Biyometrik fotoğraf ve parmak izi

-Arka yüzünde doğum tarihinizin ve isminizin yazılı olduğu 2 adet fotoğraf

-Kredi kartı hesap ekstreleri ve var ise sizinle birlikte gelecek olan aile üyenizin masraflarını karşılayacak kadar bir finansmana sahip olup olmadığınız

-Kanada öğrenci vizesi ücreti ödendi belgesi

Aynı zamanda da gerekli belgeler, ücretler ve talimatlar konusunda da yaşadığınız ülkelere göre bazı farklılıklar olabileceğini de unutmayın. Bu konuda da yardıma ihtiyacınız varsa ülkenizde bulunan başvuru ofislerinden yardım alabilirsiniz.

Kanada Çalışma İzni

Kanada çalışma vizesi ile Kanada’ya giderek Kanada istihdam piyasasına dahil olabilmeniz için Kanada’ya çalışmak için gidecek yabancı uyruklu kişilerin yaptıkları mesleğe son derece de ihtiyaç duyuluyor olması ve Kanada içerisinde oluşmuş olan eleman açıklarının doldurulamaması gerekir. Bu eleman açıklarının yabancı işçilerin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmesiyle kapatılmasının Kanada ekonomisine çeşitli faydalar sağlayacağına dair bir izlenim yaratılmış olması gerekmektedir.

Bu kategoride başvuru da bulunabilecek kişilerin genellikle yüksek eğitim sahibi veya revaçta olan meslek gruplarından olması tercih edilmektedir. Üniversite de araştırma görevlisi olarak görev yapanlar, tarım, gıda ve petrol gibi endüstrilerde çalışanlar ve bilgisayar teknolojileriyle ilgili mesleklere sahip olanlar örnek olarak verilebilmektedir. Bazı meslek gruplarından Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişiler 2 sene tam zamanlı olarak çalıştıktan sonra göçmenlik başvurularında bulunabilmektelerdir.

Yükseköğretim gerektirmeyen meslek gruplarına sahip kişiler ise Kanada çalışma vizesi alarak da Kanada’ya gidebilirler. Çocuk ve hasta bakıcısı, ağır sanayi makinası operatörü, çiftçi ve inşaat işçisi gibi kişiler için de başvuru seçenekleri bulunmaktadır.

Kanada’ya göçmen olarak ya da bir çalışma vizesiyle giderek orada yaşamanın ön koşullarından bir tanesi olan belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca konuşma ve anlama mecburiyeti tüm meslek gruplarındaki kişiler için geçerli olmaktadır.

Kanada Çalışma Vizesi Şartları

-Çalışma vizelerinizin süreleri dolduğunda Kanada’yı terk edeceğinize dair göçmenlik görevlisini de ikna etmeniz gerekmektedir.

-Kanada’daki yaşamınız boyunca ailenizin ve kendinizin geçimini sağlayabilmek ve Türkiye’ye dönebilmeniz için yeterli bir finansal kaynağa sahip olduğunuzu da kanıtlamanız gerekmektedir.

-Kanada’ya giriş yapabilmeniz için vize başvuru merkezleri tarafından istenilen tüm belgeleri sağlamanız gerekmektedir.

-Kanada’nın güvenliği için bir tehlike oluşturmamanız ve istenildiği durumlarda tıbbi muayeneye gitmeniz gerekmektedir.

-Kanada’da beraber çalışacağınız işveren, şartlara uymayan işverenler listesinde “uygun olmayan” statüsü ile yer alan bir işveren olmamalıdır.

-Yasalara saygılı ve herhangi bir suç faaliyetine bulaşmamış olduğunuzu da kanıtlamanız gerekmektedir. (Adli sicil belgesi talep edilebilmektedir)

Daimi Kanada Çalışma İzni Almak İçin Programlar

1-Federal Yetenekli İşçi Programları

2-Federal Yetenekli Ticaret Programları

3-Kanada Deneyimi Sınıflandırması

Bu programlar ile ilgilenen ve Kanada’da sürekli çalışma izni almak isteyen kişiler de ilk olarak şunları yapması gerekir;

-Online bir şekilde Express Giriş formunu doldurmalısınız.

-Aday havuzuna girmek için de gereken şartları taşımalısınız.

-Kanada’da çalışacağınız işveren tarafından bir iş teklifi hazırlanarak taraflarınıza gönderilmelidir.

Başvuran tüm adaylar bir havuzda toplanarak değerlendirmelere alınmaktadır. Bu adayların, Kanada ekonomisine muhtemel olarak yapacakları katkılar göz önünde bulundurularak bir sıralama yapılmaktadır. Geçerli bir iş teklifi sahibi olarak da başvuruda bulunan adaylar, iş türlerine göre 50 ya da 200 puan daha kazanmaktadır. Bu durum şanslarını da arttırmaktadır. Sadece üst sıralarda yer almayı başaran adaylar sürekli ikamet ve Kanada çalışma izni için başvurmaya davet edilmektelerdir. Daveti alan bu adayların 90 gün içerisinde başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Sürekli ikamet ve çalışma izni başvuruları da en fazla 6 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Kanada Çalışma İzni Başvurusu İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

1-Fransızca ya da İngilizce olarak bir Kanada çalışma izni başvurusu formu

2-35×45 mm biyometrik fotoğraf

3-Geçerli bir pasaport

4-İşvereninizden alınan bir davet mektubu. Bu belgede;

-Çalışacağınız Kanada şirketinin ismi, şirketten iletişim kurulacak kişi, ofis adresi ve telefonu

-Çalışacağınız pozisyonu tanıtan bir iş tanımı

-Şirket için çalışacağınız süre, muhtemel maaş ve taşınma ya da barınma tazminatı gibi yan hakların da niteliği bulunmalıdır.

5-İmzalanmış bir iş sözleşmesi

6-Önceki işverenlerden referans mektupları

7-Size teklif edilen iş için gereken vasıfları taşıdığınızı kanıtlayan öğrenim ya da mesleki belgeler

8-Gerekli durumlarda Emek Piyasası Görüşü, iş teklifleri HRSDC onay şartından muaf değil ise bu onayın bir kopyası (işveren tarafından gönderilmelidir)

Kanada Vize İşlemleri 2023 Güncel Bilgiler S.S.S

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurularının sonuçlanmasını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Başvurularınızın değerlendirilme süresi, Konsolosluğun yoğunluğu gibi pek çok faktör daha bu sorunun cevabını etkilemektedir. Aynı zamanda da gerçekleştirilen kategoriye göre de bu süre değişiklik göstermektedir. Kanada Turist Vizesi: Ortalama olarak 2 ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Kanada Öğrenci Vizesi: 2 ile 6 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru formunun ve evrakların da eksiksiz olması büyük bir önem taşımaktadır. CAQ Vizesi: Ortalama olarak 2 ile 4 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Kanada Çalışma Vizesi: Kanada çalışma vizesi başvurularının cevaplanma süresi de ortalama olarak 4 hafta olmaktadır.

Kanada Vize Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Kanada' ya seyahat etmek isteyenlerin öncelikle vize alması gerekmektedir. Pasaport türü fark etmeksizin Türk vatandaşlarının Kanada vizesi alarak seyahat etmelerinde engel bulunmamaktadır. 2023 yılı kanada turistik vize ücreti 185 (CAD) Kanada Doları olarak belirlenmiştir.

Kanada vizesi en kolay nasıl alınır?

Vize başvurusu online olarak yapılmalıdır. Kanada Konsolosluğu resmi web sitesinden (CIC) ulaşılabilecek form için sitede şahsi bir hesabın açılması gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra vize başvuru formu elektronik ortamda İngilizce olarak doldurulması gerekir.

Kanada Turist vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.