Kanada Vizesi Güncel Bilgiler

Kanada vizesi güncel bilgiler

Türk vatandaşları Kanada’ya girebilmek için öncelikle Kanada Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurusunda bulunabilmek için ise elçilik tarafından verilen randevu gününde ve saatinde gerekli evraklar ile hazır bulunmak gerekiyor. Vize başvurusu için istenen evrak listesi de yine elçilik tarafından başvuru yapan kişiye bildirilmektedir.

İşlemlerinizin kısa süre içerisinde tamamlanmasını istiyorsanız mutlaka daha önceden belirlenmiş olan evrakları eksiksiz bir biçimde tamamlayınız. Aksi halde işlemleri yeniden başlatmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca başvuru için evrak teslimine vizeyi talep eden kişinin gitmesi de önemli kriterler arasında yer alıyor. Ülkeye giriş şartlarını taşıyan müracaat sahiplerinin vize talepleri olumlu sonuçlanmaktadır.

Kanada Vize İşlemleri

Kanada vize işlemlerini başlatmadan önce başvuru tipini belirlemek gerekiyor. Çünkü ülkeye giriş amaçlarına da bağlı olarak farklı vize tipleri bulunuyor. Başvuruyu yaparken hangi tip vizeye başvurmanızı belirlemenizde yarar bulunuyor. Kanada vize başvuruları genellikle 10 ile 15 gün içerisinde sonuca bağlanmaktadır.

Fakat resmi tatil ya da talebin yoğun olduğu dönemlerde zaman zaman bu süre uzayabiliyor. Başvuru tipine bağlı olarak değişmeyen bazı evraklar bulunuyor. Bunların arasında 10 yıldan eski olmayan pasaport, biyometrrik fotoğraf, kimlik belgesi, başvuru formu ve dilekçe vize tipi ne olursa olsun istenen evraklar arasında bulunuyor. 180 günden kısa ziyaretler için ise kısa vize başvurusu yapılması gerekiyor.

Kanada Turistik Vize

Ülkeyi görmek amacı ile giden turistlerin talep etmesi gereken vize tipidir. Başvuru için istenen genel evrakların yanı sıra ülkede ne kadar kalınacağı ve seyahat amacını açıklayan bir dilekçe yazılması gerekiyor. Ayrıca müracaat sahibinin ülkede kalacağı süre içerisinde yapacağı harcamalar için banka hesabında yeterli paranın olduğunu da kanıtlaması gerekiyor. Çoklu turist vizesi ile de 6 ay süre ile vize sahibi ülkeye istediği kadar giriş çıkış yapabiliyor.

Vize başvuru sahibinin suç kaydının bulunmaması ve ülke için güvenlik riski oluşturmaması da vizenin olumlu sonuçlanmasını etkileyen konuların başında geliyor. Çünkü Kanada güvenliğe üst düzeyde önem veren ülkelerin başında geliyor. Turistik vize başvurusu çoklu giriş olarak yapılabileceği gibi tekli giriş biçiminde de yapılabiliyor.

Kanada Ticari Vize

Ticaret ve iş amaçlı seyahatler için ticaret vizesi talep edilmelidir. Kısa süreli vize tipine giren ticaret vizesi ile iş fırsatları değerlendirilebilirken ülkedeki ticari fuarlara da katılmak mümkündür. Vize için ek evraklar talep edilmektedir. Öncelikle ticaret yapılacak olan şirket tarafından vize başvurusu yapan kişi adına düzenlenen bir davet mektubu olmalıdır.

Eğer vize sahibi bir şirket personeli ise şirketin aktif banka hesap hareketleri ve vergi levhası da başvuru evraklarına eklenmelidir. Ayrıca kişinin tıbbi ve cezai bakımdan da herhangi bir sorununun bulunmaması önemlidir. Başvurunun kabul olması için iş destekli evrakların tam olması, kazanç kaynağı ve ana iş yerinin ülke dışarısından olması gerekiyor.

Kanada Aile Ziyaret Vizesi

Aile bireylerinden herhangi birini ziyaret etmek için olduğu gibi arkadaş ziyaretleri için de aile ziyaret vizesine başvuru yapmak gerekiyor. Bu vize resmiyette Kanada ziyaretçi vizesi olarak geçmektedir. Ülkede oturma izni bulunan bir yakınını ziyaret etmek isteyen kişinin davet mektubu alması gerekiyor. Davet mektubu Kanada Büyükelçiliğine yazılmalıdır. Vize başvurusu yapılırken seyahat süresi bitiminde ülkeden çıkılacağına ve Kanada yasalarına saygılı olunacağına dair taahhütte bulunulması gerekiyor. Aile ziyaret vizesi başvurusunda istenen evrakların yanı sıra kişilerin özel durumlarına göre evrak listesinde farklılık ortaya çıkabiliyor.

Kanada Öğrenci Eğitim Vizesi

Vize başvuru sahibi 6 aylık bir eğitim için ülkeye giriş yapmak istiyorsa Kanada ziyaretçi vizesi alması yeterli olacaktır. 6 aydan uzun süreli eğitimler için ise öğrenci vizesine başvuru yapmak gerekiyor. Mezun öğrenciler için mezuniyet belgesi halen öğrenci olanlar için ise öğrenci belgesi evraklara eklenmelidir. Ailenin geçim kaynağı ve sponsorlu eğitimlerde sponsor olan kişiye ait hesap dökümleri de vize başvurusunda talep edilmektedir. Kanada’da eğitim görülecek olan okul tarafından gönderilmiş kabul mektubu, uçuş ve konaklama bilgileri mutlaka büyükelçilik ile paylaşılmalıdır. Başvuru sahibi tarafından el yazısı ile İngilizce niyet mektubunun yazılması gerekiyor.

Kanada Vize Başvuru Formu

Vize başvurularında talep edilen asıl evrak listesinde bulunan başvuru formuna başvuruyu yaptığınız merkezlerden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kanada Büyükelçiliği’ne ait resmi web sitesinden de forma ulaşabilirsiniz. Formda ülkeye giriş amacınızdan kimlik bilgilerinize kadar pek çok soru yöneltilmektedir. Formun tam anlamı ile ve hatasız olarak doldurulması hızlı sonuç alınması açısından büyük önem taşıyor. Formun vize talebinde bulunan kişi tarafından tamamlanması da önemlidir.

Kanada Vize Ücretleri

Kanada vize başvurusu yapan her bir birey harç ve başvuru ücreti ödemek durumundadır. Uzun süreli bir eğitim vizesi başvurusu için toplamda 235 Kanada Doları ödemek gerekirken diğer vize tipleri için ortalama 185 Kanada Doları talep edilmektedir. Vize ücretlerinin her yıl güncellendiğini de hatırlatmakta yarar bulunuyor. Çocuklar ve bebekler için ise indirimli fiyat tarifeleri uygulanmaktadır.