KANADA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Henüz Kanada vatandaşı olmamış başka ülke vatandaşları Kanada Oturum İzni alarak Kanada’da süresiz olarak ikamet edebilirler. Kanada’da geçici olarak tespit edilen öğrenciler ya da işçiler süresiz seans izni amacıyla müracaat yapamazlar.

 

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

 

Kanada seans ve çalışma izni şahıslara altı aylık ve bir senelik vakit ile verilmektedir. kişiler bu vakti daha sonra uzatmak amacıyla tekrardan müracaat yapabilirler.

 

NEREYE BAŞVURULUR?

 

Kanada Konsolosluğu müracaat yapılmak üzere yetki sahibi birimlerdir.

 

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 

  • Kanada vizesi müracaat formu: Eksiksiz olarak doldurup, formun üstünde yer alan tarih ve imzaları atmış bulunduğunuza ilgi Vize formunu kusursuz doldurduktan sonra çıktısını almadan “Validate”  yapmış olmanız gerekir. Çünkü “Validate” tıklandığında size özel kod oluşturuluyor.

 

  • Kanada vizesi aile bilgi formu: Aile üyelerinin isim-soy isim, doğum tarihi, adres, meslek ve uygar hal gibi verilerinin kusursuz girilmesi gerekmektedir. Aile bilgi formunda alakalı yerlerin imzalanması gerekmektedir.

 

  • Geçerli Pasaportunuzun aslı: Pasaportunuzun geçerlilik tarihinin dönmeyi düşündüğünüz tarihten sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Vize basılabilmesi amacıyla 2 adet boş vize sayfasının bulunup bulunmadığını kesinlikle denetim etmeniz gerekir. Kanada vize vaktini müracaatta bulunduğunuz pasaportun boyunca verileceğinden Pasaportun uzun vakitli olması sizin daha uzun vakit vize almanızı sağlayacaktır.

 

  • Eski ve yeni bütün pasaportların fotokopisi: Kullanmış bulunduğunuz bütün pasaportların kaşe basılmış ve vize basılmış bütün sayfalarının fotokopisi.

 

  • 2 adet fotoğraf: 35×45 mm arka fon beyaz ve yüz hatlarınızı açıkça gösteren biyometrik fotoğraf olmalıdır.

 

  • Otel ve Uçak rezervasyonu: Otel ve Uçak rezervasyonu kesinlikle Otel rezervasyonunu yapar iken ön ödemesiz ve son güne kadar kredi kartınızdan ödeme çekmeyen Otelleri tercih ederseniz; rastgele bir ücret ödemeden son ana kadar otel değişikliği yapabilirsiniz.

 

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Anne ve baba, eş, eski eş, çocuk verileri yer almalıdır. Evli evlendikten ileri soy ismi ile

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

 

Seyahat edilecek tarihten en çok üç ay evvelce müracaat gerçekleştirme gerekmektedir.

 

RANDEVU NASIL ALINIR?

 

Randevu alırken şahıslara vize merkezleri yardımcı olmaktadır.

KANADA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ S.S.S

Kanada Kaç Yılda Oturum İzni?

Öğrenciler mezun olduktan sonra göçmenlik başvurusunda bulunabilirler. Mezun olduktan sonra alınan eğitim süresine paralel olarak en fazla 4 yıl süre ile çalışma izni aldıktan sonra 1 yıl tam zamanlı çalışırlar. Sonrasında da göçmenlik başvurusu yapmaya hak kazanırlar. Başvuru 1 ila 1,5 yıl arasında sonuçlanır.

Kanada Süresiz Oturum İzni Nasıl Alınır?

Kanada‘da geçici olarak bulunan öğrenciler ya da işçiler süresiz oturum izni için başvuru yapamazlar. Başka bir ülkeden Kanada‘ya giderek yerleşen mülteciler, Mültecilerin Özel Sponsorluğu ya da Hükümet Destekli Mülteci Programı’ndan birine katılarak Kanada‘da süresiz olarak ikamet edebilirler.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada‘da çalışmak isteyen yabancı kişilerin Kanada çalışma vizesi sahibi olması gerekir. Kanada‘da ki işveren Kanada İş ve İşçi Bulma Kurumuna başvuru yaptığı takdirde maksimum 4 yıllık davetiye gönderebilir. Gelen davetiye ile Kanada Konsolosluğuna başvuru yapılarak Kanada çalışma vizesi sahibi olunabilir.